Nikotin içeren membran permeasyon denetimli transdermal preparatın tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of membrane permeation controlled transdermal drug delivery system containing nicotine
  1. Tez No: 48831
  2. Yazar: ZEYNEP YÜCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
-69- G. ÖZET Bu çalışmanın amacı, nikotin içeren membran permeasyon denetimli transdermal sistemi hazırlamaktır. Bu amaca göre öncelikle nikotinin doz tasarımı yapılarak hedef salım hızı ve hedef akı hesaplandı. Daha sonra 32°C 'de, difüzyon hücresi kullanılarak, yapışkan içeren ve içermeyen zarlardan nikotinin permeasyon çalışmaları yapıldı. Sulu çözeltilerde, polietilen zardan nikotinin denge durumundaki akışı hesaplandı. Nikotin miktarının artmasına bağlı olarak akının arttığı bulundu. Etilen vinil asetat zar ile, nikotinin permeasyon profili hedef akı profiline uymadı. pH'nın bir fonksiyonu olarak nikotinin oktanol/tampon dağılım katsayıları saptandı. Sulu fazın pH'sının artışına bağlı olarak dağılım katsayılarının arttığı gösterildi. Transdermal sistemi hazırlamak için salım hızını denetleyen zar olarak polietiien ve etilen vinil asetat zarları seçildi. Etken madde deposu olarak karbomer jeli kullanıldı. Bu jel depo ya su ile veya su/propilen glikol karışımı ile hazırlandı. İn vitro salım çalışmaları FDA tarafından önerilen palet yöntemi kullanılarak 32°C'de distile suda yapıldı. Propilen glikol içeren jelin etilen vinil asetat ile kullanılması nikotinin akısını azalttı. Polietilen zarın kullanılması durumunda propilen glikol içeren jelin kullanıldığı formülasyonların salım hızı, hedef salım hızına uyuyordu Sonuçta, nikotin taşıyan transdermal sistemin formülasyonu için polietilen zarın salım denetleyen zar ve karbomer jelin depo olarak kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
-70- H.SUMMARY The purpose of the study was to prepare a nicotine containing membrane permeation controlled transdemal system. In accordance with this purpose, first the target release rate and target flux of nicotine was calculated by carrying out a dose design of nicotine. Permeation studies of nicotine through membrane laminates with and without adhesive were performed, using side by side diffusion cells at 32°C. The steady state flux of nicotine through polyethylene membrane in aqueous solutions was calculated. It was found that the flux increased with increasing nicotine content. Permeation profile of nicotine was not in agreement with target flux profile with ethylene vinyl acetate membrane. Octanol/buffer partition coefficients of nicotine were determined as the function of pH. It was shown that, partition coefficients increased with increasing pH values of the aqueous phases. Polyethylene and ethylene vinyl acetate membranes were chosen as the rate controlling membrane to prepare the transdermal system. Carbomer gel was used as the drug reservoir. This matrix reservoir gel was prepared with water or water/ propylene glycol mixture. In vitro release studies were carried out in distilled water at 32°C, by using the paddle method, that has been suggested by FDA. The flux of nicotine decreased by using propylene glycol containing carbomer gel as the drug reservoir with ethylene vinyl acetate membrane. In the case of polyethylene membrane, the release rate of the formulation of propylene glycol containing carbomer gel was in agreement with the target release profile. In conclusion, it was shown that, polyethylene membrane as rate controlling membrane and propylene glycol containing carbomer gel matrice reservoir can be used for formulation of nicotine delivery transdermal therapeutic system.