Finansal risk yönetiminin firma değeri üzerine etkileri: BİST gıda, içecek ve tütün sektöründe bir uygulama
Effects of financial risk management on firm value: an application in BIST food, beverage and tobacco industry
  1. Tez No: 697458
  2. Yazar: DERYA DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Firma değerinin maksimum yapılması günümüzde firmaların hedefi olarak karşımıza çıkmaktır. Finansal riskler firma değeri üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Amacı, firma değerini maksimize etmek olan şirketler, karlılıklarını ve rekabet gücünü olumsuz şekilde etkileyecek olan finansal risklerinin etkisini en aza indirmek ister. İyi şekilde yönetilen finansal riskler firmaya katkı sağlayacaktır. Firmaların bulunduğu ekonomi ve sektörlere özgü finansal risklerin doğru bir şekilde belirlenmesi ve kapsamlı bir şekilde incelenerek gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bu çalışmada firma değeri ile finansal riskler arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Hem makineleşmenin hem insan gücünün yoğun olduğu, finansal arz ve talebin fazlaca görüldüğü, BİST imalat sanayi sektörü içinde yer alan gıda, içecek ve tütün sektörü analiz edilerek sektöre ve literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu sektördeki 23 firmanın 2010-2020 dönemini kapsayan verileri panel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Finansal risklerin firma değerine etkilerini görmek amacıyla iki model belirlenmiştir. Bu modellerde firma değerini temsil için TobinQ ve Piyasa değeri/Defter değeri kullanılmıştır. Tobin Q modelinde firma değeri üzerinde kur riski ve likidite riski anlamlı bir etkiye sahip olup, likidite riskinin negatif yönlü olduğu sonucuna varılmıştır. PD/DD modelinde ise kredi ve kur riski anlamlı bir etkiye sahip olup, kur riski negatif yönlü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maximizing the value of the firm emerges as the goal of companies today. Financial risks have a negative effect on firm value. Companies whose aim is to maximize firm value are to reduce the impact of financial risks that adversely affect profitability and competitiveness. Well-conducted financial risks will contribute to the firm. Firms need to accurately identify and comprehensively examine the financial risks of the economy and sectors they are in and take the necessary precautions. The purpose of this study is to analyze the relationship between firm value and financial risks. In this sense, the food industry, which is included in the manufacturing industry, is the sector in which financial supply and demand are seen the most in terms of both mechanization and intensive workforce. Therefore, it is one of the areas that will be directly affected by financial risk items. Within this scope, the data of 23 companies in this sector covering the years 2010-2020 were analyzed using the panel data analysis method. In order to see the effects of financial risks on firm value, two models are determined. In the Tobin Q model, exchange rate risk and liquidity risk have a significant effect on firm value, and it is concluded that liquidity risk is negative. In the PD/DD model, on the other hand, credit and currency risk have a significant effect, and it is concluded that currency risk is negative.