Popüler kültür ögelerinin sosyal medyada yansıması: Gündem belirleme kuramı çerçevesinde içerik analizi
The reflection of popular culture elements on social media: Content analysis within the framework on agenda setting
  1. Tez No: 488504
  2. Yazar: FULYA ESKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKALİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bilgi edinimi, iş arama, iş verme, bireysel ilişkilerin yapılandırılması derken popüler kültürün ve tüketim toplumu haline gelmenin de etkisiyle sosyal medya toplumsal olayların da izlenmesi adına en önemli merci haline gelmiştir. Bu durum, topluma verilen haberlerin de popüler kültürün unsurları ile çerçevelenmesi ve öyle sunulmasına neden olmuştur. Bu araştırma bu doğrultuda popüler kültür haberlerinin tüketici üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Bununla birlikte araştırmanın amacı basılı yayın kuruluşlarının gündem belirleme konusunda sosyal medyanın imkânlarını ne derece kullanabildiğinin belirlenmesidir. Araştırmanın diğer bir amacı ise geleneksel medya ve Facebook'ta yayımlanan haberlerin sunum ve içerik nitelikleri açısından farklılık gösterip göstermediğinin saptanmasıdır. Araştırmanın son bölümünde, araştırmada kullanılan bilimsel yöntemlere yer verilmiştir. Sabah, Posta ve Hürriyet gazetelerinin basılı haberleri ve Facebook'ta yayınlandığı haberler incelenmiştir. Araştırmanın verileri 16/11/2017-30/11/2017 tarihlerinde basılmış ve Facebook'ta yayınlanmış seçili gazete haberleri ile sınırlıdır. Gerçekleştirilen içerik analizi sonucunda elde edilen bulgular ve araştırmanın sorularına alınan cevaplar aktarılmıştır. Bulgulara göre geleneksel medya ve Facebook'ta öne çıkan popüler kültür haber gündemlerinin farklılık gösterdiği noktalar olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak geleneksel ve sosyal medyada yapılan haber sunumlarının arasındaki farklıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has become the most important authority in terms of monitoring social events with the effect of getting information, job search, employing, structuring of individual relations and becoming a popular culture and consumer society. This has led to the framing and presentation of collective news with popular cultural elements. This research aims to reveal the effects of popular culture news on consumers. The aim of this research is to determine the extent to which the purpose of the media is to make use of the social media's ability to determine the agenda. Another aim of the research is to determine whether the news published in conventional media and Facebook differs in terms of presentation and content qualities. In the last part of the study, the scientific methods used in the research are included. Sabah, Posta and Hürriyet newspapers and news published on Facebook. The data of the research is limited to selected newspaper news published on between the dates of 16/11 / 2017-30 / 11/2017 and also published on Facebook. Findings are obtained as a result of the content analysis and the answers to the research questions were transferred. According to the findings, it is determined that the popular media, which stand out in the traditional media and Facebook, have different points of the news agendas. In addition, differences between conventional and social news releases have been identified.