Kamu görevlisi hekimlerin tıbbi müdahaleden kaynaklanan sorumluluğu
Liability of the doctors who are public servants rising from medical
- Tez No: 488521
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Yaşam hakkı ile bir bütün olarak ele alınan sağlık hakkı çerçevesinde sağlıklı bireyler oluşturulabilmesi için devlet bazı yükümlülükler üstlenmiştir. AY.m.56 uyarınca devletin bu yükümlülükleri kapsamında yürüttüğü faaliyetler sağlık hizmetleri adını almaktadır. Sağlık hizmetlerinden biri olan tıbbi müdahale idari eylem niteliğini taşımaktadır. AY.m.125/1 ve AY.m.129/5'e göre idarenin işlem ve eylemlerinden doğan zararlar için yargı yoluna gidilebilir ve bu zararlardan idare sorumludur. Bu bağlamda idari eylem niteliğinde olan tıbbi müdahalelerden kişinin zarar görmesi ve idarenin sorumluluğu için gereken diğer şartları taşıması halinde, idare sorumlu olmaktadır. Zararın tazmini için açılacak olan tam yargı davası da idari yargıda, idare aleyhine açılmaktadır. İdare hukukunda sorumluluk hallerinin kişisel kusur, görev kusuru, hizmet kusuru ve kusursuz sorumluluk olarak ayrılması nedeniyle kamu görevlisi hekimlerin tıbbi müdahalelerinden doğan zararlarla ilgili mevcut durumlar her sorumluluk türüne göre ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Tıbbi müdahalelerde hizmet kusuru yahut kusursuz sorumluluğun varlığı halinde idare zarardan sorumlu tutulur. Görev kusurunun varlığı halinde idare zararı karşılar, sonra da kusuru oranında kamu görevlisi hekimlere rücu eder. Kamu görevlisi hekimlerin tıbbi müdahalelerde kişisel kusuru varsa, zararın tazmini için doğrudan hekimlerin sorumluluğuna başvurulabilir. Kamu görevlisi hekimlerin söz konusu tıbbi müdahalelerden doğan zarar nedeniyle kendilerine rücu edilmesi yahut doğrudan dava açılması ihtimalinde talep edilen tazminat miktarının genellikle mal varlıklarının oldukça üzerindedir. Gerek hastanın zararının karşılanamayarak hak kaybına uğraması gerek hekimin maddi olarak güvenceye alınması amacıyla Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası uygulamaya geçmiştir. Söz konusu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası'nı tüm hekimlerin yaptırması zorunlu tutulmuş, bu sayede hem zarar gören hasta hem de kamu görevlisi hekim devlet tarafından korunmuştur.
Özet (Çeviri)
The State has undertaken some obligations due to being of healthy individuals in the scope of Right to Health as a whole with the Right to Life. In accordance with article 56 of the constitution, the activities carried out in the scope of these duties of State are named as medical services. Medical practice that is one of the medical services is in the legal nature of administrative action. In accordance with articles 125/1 and 129/5 of the constitution, the damages arising from administrative proceeding or action can be subject of a lawsuit and administration is responsible for these damages. In this regard if someone is damaged from the medical practice, that is administrative action and there are the other conditions, which are necessary in order for alleging responsibility of administration, administration is responsible. The full remedy action is filled to administrative jurisdiction against the administration for compensation of the damages. The current situations being related to the damages arising from the medical practices of the doctors who are public servants are seperately evaluated according to each liability type beacuse the responsibility types of Administrative Law are separated as personal fault, duty fault, service fault and defectless responsibility. In the event of medical practices have service fault or defectless responsibility, the administration is liable for damages. In case of duty fault, the administration compansates the damages, and then the administration retracts to the doctors who are public servants at the rate of defects. If the doctors who are public servants have personal fault in the medical practices, the doctors can be directly filled for compansation of the damages. If the doctors who are public servants are retracted or directly sued because of the damages arising from the medical practice, the requested allowance is usually higher than the doctors' assets. Compulsory Financial Liability Insurance for Medical Malpractice was put into practice on the purpose of the patient must suffer loss of rights based upon the inability of the patient to pay for the damage and the doctor must be provided with financial assurance. It is obligatory that all doctors take Compulsory Financial Liability Insurance, thus both the patient who is suffering and the doctor who is a public servant are protected by the State.