Özel öğretim kurumlarında paydaş odaklı halkla ilişkiler (İzmir ili içindeki özel ilköğretim kurumları üzerine bir araştırma)
Stakeholder-oriented approach in private education corporations for public relations (research about private primary education corporations in İzmir)
- Tez No: 488522
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amaçlarından biri öğretim kurumlarının halkla ilişkiler faaliyetlerinde öne çıkarılan yaklaşımların ve uygulamaların araştırılmasıdır. Çalışma, İzmir ili içerisinde farklı kategorilerde seçilen özel öğretim kurumlarının halkla ilişkiler faaliyetleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için yapılmakta, örneklem olarak seçilen bu özel öğretim kurumlarının halkla ilişkiler birimlerinin, halkla ilişkiler kavramına ve faaliyetlerine yönelik yaklaşımlarını irdelemekte ve özel öğretim kurumlarının iç ve dış paydaşlarını ortaya koymaktadır. Araştırma, İzmir ili içerisinde kuruluş yılına göre en az (20 yıllık) kolejler, 2012 yılından sonra (son 5 yılda) açılan kolejler ve şubeli kolejlerin halkla ilişkiler sorumluları ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre farklı kategoriklerdeki okulların halkla ilişkiler yaklaşımları arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this research is to examine the approaches and practices that are highlighted in the activities of the educational institutions in relation to the people. The study is to have detailed information about the activities of the private education institutions selected in different categories within the province of İzmir and to examine the approaches of these private education institutions to the concept of public relations and their activities, and it is mentioned about private education institutions' internal and external stakeholders. Schools which are selected from the least established (20 years old) colleges in İzmir province according to the foundation year, schools which are opened (the last 5 years) after 2012, and multiple schools were conducted by interviewing the chapters and the public relations responsibilities. According to the findings obtained, it was determined that there are differences between the approaches of the public in different categorical schools.