Bir popüler kültür olarak Manga'nın Japon neo pop sanatı ve sanatçılarına etkileri: Takashi Murakami ve Süperdüz akımı
The effects of Manga as a popular culture on Japan neo pop art and artists: Takashi Murakami̇ and Superflat movement
- Tez No: 488577
- Danışmanlar: PROF. ZEKİ UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu Tez çalışması, Japon popüler kültürünün küresel bir ürünü olarak Manga ve Manga temelli alt kültürlerin ortaya çıkışını, nasıl bu kadar yayıldığını Japon Neo Pop Sanatı ve sanatçılarını nasıl etkilediğini araştırmaya yöneliktir. Tez, özellikle Japon Neo Pop Sanatçısı Takashi Murakami olmakla beraber Murakami'nin ilan edip öncülüğünü yaptığı Süperdüz (Superflat) akımını araştırır ve onunla birlikte Süperdüz akımını destekleyen ve şirketinde yer alan Japon Neo Pop sanatçıları Aya Takano, Chiho Aoshima, Mr. Kenji Yanobe ile birlikte Yoshimoto Nara'nın çalışmaları üzerinde Manga kültürünün yeri ve etkisini ele alır. Tez, Japon Neo Pop Sanatı ve sanatçıları için Manga ve Manga kültürünün önemini, konumunu ve onların eserleri üzerindeki yansımalarını inceler. Tezin amacı; Manga'nın tarihini ve Manga temelli alt kültürlerin çoğalmasını incelemek, Manga ve Manga kültürünün Japon sanatı ile bağlarını, Manga'nın Takashi Murakami ve Süperdüz akımı ile Japon Neo Pop sanatçıları için konum ve önemini araştırmaktır. Manga ve Manga temelli alt kültürlerin sanatçıların eserlerine dolaylı veya direkt etkileri olup olmadığını sorgulamak, varsa da onların nasıl ve neden Japon Neo Pop sanatçıların eserlerine yansıdığını incelemektir
Özet (Çeviri)
This thesis study attempts to research emergence of Manga and Manga-based subcultures as a global product of Japanese popular culture, how they have spread so far, and how Japanese Neo-Pop art and its artists are influenced by them. The thesis investigated in particular the Japanese Neo Pop Artist Takashi Murakami and Superflat movement which proclaimed and led by Murakami. This thesis also investigates the role and influence of Manga culture on works of Japanese Neo Pop artists Aya Takano, Chiho Aoshima, Mr who works on Murakami's art company and supported Superflat movement together with Kenji Yanobe and Yoshimoto Nara. This thesis examines the importance, position and reflection of Manga and Manga cultures on Japanese Neo-Pop art and on works of its artists. The aim of the thesis; To examine the history of Manga and the proliferation of Manga based subcultures, Manga and Manga culture's ties with Japanese art, as well as investigates the position Manga's significance for Takashi Murakami, and Japanese Neo-Pop artists along with the Superflat movement. Whether or not subcultures based on Manga and Manga are indirect or direct influences on the works of the artists, and if so, how and why they are reflected in the works of Japanese Neo-Pop artists