Bilişim teknolojileri ve öğretmenlerin mesleki bilgi paylaşımı
Information technology and teachers' professional knowledge sharing
- Tez No: 488626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN SERKAN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Eğitim Bilişim Ağı (EBA), öğretmenlerin bilgi paylaşımı ve mesleki gelişimleri için farklı olanaklar sağlayan bir sistemdir. Bu nedenle, öğretmenlerin bu portalı kullanımlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda, tez çalışmasının amacı Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yaklaşımını kullanarak öğretmenlerin EBA'yı kullanmalarını etkileyen sosyal sermaye faktörlerini incelemektir. Çalışmada Nevşehir ilinde görevli ortaokul öğretmenleriyle bir alan araştırması yapılarak anket tekniğiyle 503 anket toplanmış; bu anketlerden 444'ü analizde kullanılmıştır. Analiz sonuçları ilişkisel sosyal sermaye ve sübjektif normun EBA üzerinde bilgi paylaşımını pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Böylelikle ilişkisel sosyal sermaye unsurlarına ve sübjektif norma ilişkin kurumsal uygulamaların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
EBA is an on-line platform which provides varying opportunities to share Professional knowledge among teachers. Thus, investigating the factors which facilitate knowledge sharing on EBA is an important field of study. The aim of this thesis is to examine the role of social capital dimensions on the intention tos hare knowledge on EBA, using SEM approach. A survey was conducted among middle school teachers in Nevşehir and 503 questionnaires were collected. 444 of the forms were used for analysis. The test results showed that relational social capital and subjective norm, along with general EBA usage positively affected the intention to share knowledge on EBA.