Kamu ve özel ortaöğretim kurum müdürlerinin yönetsel davranışlarının incelenmesi: İstanbul-Bakırköy örneği
An investigation on the administrative behaviours of public and private secondary schools' principals: Istanbul, Bakırköy area sample
  1. Tez No: 488635
  2. Yazar: AYHAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma 2016-2017 eğitim yılında, İstanbul Bakırköy örneğinde kamu ve özel ortaöğretim kurum müdürlerinin yönetsel davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın bu amacı doğrultusunda İstanbul ili Bakırköy ilçesindeki on bir kamu ortaöğretim kurum müdürü ve dokuz özel ortaöğretim kurum müdürü olmak toplam yirmi okul müdürü ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde dijital ses kayıt cihazı kullanılmış olup ayrıca yazılı not da tutulmuştur. Görüşme sonucunda elde edilen veriler yazıya aktarıldıktan sonra kodlamalar yapılmıştır. Kodlamalarda danışman öğretim görevlisinin de yardımıyla gerekli düzeltmeler ve geliştirmeler yapılmıştır. Bu aşamaların sonunda ortak görüşleri ortak nokta etrafında toplayarak alt temalar oluşturulmuştur. Araştırma bulgularının ve bulgulara dayalı yorumların yer aldığı bölümde tema ve alt temalara ilişkin olarak örnek cümlelere yer verilmiştir. Araştırmanın kamu ve özel ortaöğretim kurum müdürleri açısından genel sonuçlarını şöyle ifade edebiliriz; kamu ve özel ortaöğretim kurum müdürlerinin sergilemiş oldukları yönetsel davranışları“Çalışanı Önemseyici, Kuralcı, Yetki Verici, Adil, Katılımcı, Yenilikçi, Danışmacı, Akılcı, Performans Değerlendirici, Ceza Karşıtı, Problem Çözme Aşamalarına Uyucu, Düşünen Yaklaşımcı, Kaçınmacı, İnsan İlişkileri Yaklaşımı, Demokratik Liderlik Modeli, Dönüştürücü Liderlik Modeli, Kişisel Gelişim Kitaplarından Yararlanıcı, Mevzuatı Uygulayıcı, Bilimsel Yayınlardan Yararlanıcı, Eski Yöneticilerin Deneyimlerinden Yararlanıcı, Değer Verici, Sosyal-Kültürel Etkinlikler Düzenleyici, Ödül ve Ceza Verici, Kararlara Katılımı Sağlayıcı, Çalışma Koşullarını İyileştirici, Yetki ve Sorumluluk Verici, Uyarıcı, Eleştirilere Açık, Cezalandırıcı, Kaynağı Araştırıcı,”şeklinde başlıklar altında değerlendirmek mümkündür. Araştırmanın sonuçlarına göre kamu ortaöğretim kurum müdürleri daha çok“Kuralcı, Danışmacı, Yasa ve Yönetmelik Uygulayıcı, Performans Değerlendirici, Problem Çözme Aşamalarına Uyucu, Sürdürümcü, Mevzuatı Uygulayıcı, Değer Verici, Uyarıcı”yönetsel davranış göstermektedir. Özel ortaöğretim kurum müdürleri ise daha çok“ Yetki Verici, Danışmacı, Ceza Karşıtı, Problem Çözme Aşamalarına Uyucu, Toplam Kalite Modeli, İnsan İlişkileri Yaklaşımı, Kişisel Gelişim Kitaplarından Yararlanıcı, Değer Verici, Uyarıcı, Cezalandırıcı, Eleştirilere Açık”yönetici davranışı sergilemektedir. Ayrıca kamu ortaöğretim kurum müdürleri az oranda olsa“Demokratik, Yönetişimi Esas Alan, Dönüştürücü, Üst Yönetimin Beklentisine Uyucu, Stratejik Planlama Modeli”yönetsel davranış göstermektedir. Özel ortaöğretim kurum müdürleri ise yine az bir oranda da olsa“Ekip Çalışmasını Benimseyici, Performans Yönetim Modeli, Ücret-Prim Verici”yönetici davranışı sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to analize the managing styles of public and private secondary school directors in Istanbul Bakırköy region, in 2016-2017 academic year. To reach this goal of the study, a total number of twenty interviews were held including eleven public and nine private secondary school principals in Bakırköy district of Istanbul province. Through the interviews a voice recorder has been used and notes are taken on the paper as well. After the transformation of the voice data to texts, the codings have been evaluated. The necessary rectifications and improvements on the codings are carried out, in presence of the help of the research instructor. At the end of these stages, sub-themes are generated gathering the common opinions around a common point. The sample sentences of the themes and sub-themes are shared at the end of the section where the research findings and the comments according to these findings are placed. We can express the general conclusions of this research in terms of public and private secondary school directors as follows; It is possible to consider the administrative behaviours of the public and private secondary school directors in headlines as Emloyee Caring, Rule Based, Delegative, Fair, Particiative, Innovative, Consultant, Rational, Performance Rater, Opponent Of Punishment, Responsive to Problem Solving Stages, Caring Approacher, Avoidant, Democratic Leadership Model, Human Behaviours Aproach Model, Transformational Leadership Model, Behavioral Approach Model, Legislative Practitioner, Beneficiary from Personal Development Books, Beneficiary from Scientific Publications, Beneficiary of Older Managers' Experiences, Award and Punishment Applier, Social-Cultural Activity Organizer, Value Giver, Prodiver of Participation on Decisions, Working Conditions Reformative, Authority and Responsibility Giver, Warner, Open to Criticism, Discipliner, Inquirer. According to the results of this research, the public secondary school directors mostly show the“Rule Based, Consultive, Rules and Regulations Applier, Performance Rater, Responsive to Problem Solving Stages, Subscriber, Legislative Practitioner, Value Giver, Warner administrative behaviours. The private secondary school directors demonstrate mostly the behovioural patterns such as; ”Authorizing, Participating, Anti-Punisher, Responsive to Problem Solving Stages, Total Quality Manager, Behavioral Approach Model, Beneficiary of Personal Development Books, Value Giver, Warner, Punisher, Open To Criticism.“ In addition to these, though it is a small amount, the heads of the public secondary education institutions, show managerial behaviors as ”Democratic, Governance Based, Transformative, Adaptive to the Expectation of Senior Management, Strategic Planneruu Model“. The private secondary school directors, on the other hand, exhibit the managerial behaviaral pattern of ”Team Expert, Performance Management Model, Wage-Premium Providers" , again in a small amount.