The impact of english learning on idp and refugee adolescent resilience in Iraq: a sample of Duhok
İngilizcenin öğrenilmesinin Irak'taki ülke içi yerinden edilmiş ve mülteci ergenlerin dayanıklılıkları üzerine etkisi: Dohuk örneği
  1. Tez No: 488658
  2. Yazar: RAID FAİQ AMEEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH CİNKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yer değiştirme ve göçün en önemli yönlerinden biri, bundan etkilenen bireylerin yaşanan değişime ayak uydurma becerileridir. İletişim ve yaşamı sürdürmek adına büyük önem taşımasından ötürü dil, bu dirençliliği teşvik eden başlıca unsurdur. Günümüzde, İngilizce öğrenmek, bireylere sayısız olanak sunmaktadır, bu nedenle yer değişikliği yaşayan popülasyonlar arasında direnci pekiştirmek için dil, büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, mevcut çalışma, İngilizce ediniminin, ergenlerin yaşamları üzerindeki etkileri doğrulamanın yollarını aramıştır. Çalışma, yaşları 16 ile 17 arasında değişen, kampta yer alan ve yer almayan okullarda öğrenim görmekte olan 223 ergene, CD-RISC-25 anketinin uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, yerinden edilmiş Iraklı ergenler ve Suriyeli mülteci ergenlerin, yaşadıkları zor yaşam koşullarından dolayı düşük düzeyde dayanıklılığa sahip olabilecekleri ve yerinden edilmiş Iraklı ergenler ile mülteci Suriyeli ergenler arasında, genellikle olumsuz bir deneyim olan yeni yaşamlarına alışma sürecinde, gösterdikleri direnç açısından istatistiksel yönden anlamlı farklılıkların olmayacağı varsayılmıştır. Aynı zamanda, yabancı dil olarak İngilizce öğrenmenin, yerinden edilmiş Iraklı ergenler ve Suriyeli mülteci ergenlerin, her nedense dayanıklılığını arttırdığı düşünülmektedir. Çalışma verilerine göre, Iraklı ergenler ve Suriyeli mülteci ergenlerin orta düzeyde dayanıklılığa sahip oldukları görülmüş ve bu anlamda aralarında istatistiksel yönden anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Aynı zamanda, yabancı dil olarak İngilizce öğrenmenin, Iraklı ergenler ve Suriyeli mülteci ergenlerin dayanıklılık kazanma süreçlerini olumlu yönde desteklediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the central aspects of displacement and migration is resilience on behalf of the affected individuals. As it is crucial to communication and, thus, survival, language is vital to promoting such resilience. Nowadays, English language learning provides numerous opportunities for individuals to succeed; hence, it is essential in building resilience among displaced populations. Nevertheless, the current study seeks to verify the impact of English language acquisition on adolescents' lives. The study has been conducted in camp and non-camp schools via the delivery of a CD-RISC-25 questionnaire to 223 adolescents aged 16 to 17 years. In the current study, it is assumed that Iraqi IDP and Syrian refugee adolescents have low resilience due to the harsh circumstances they endure and that no statistically significant differences exist between Iraqi IDP and Syrian refugee adolescents in relation to their resilience and poor qualities of life. It is also hypothesized that learning English as a foreign language (EFL) increases the resilience of both groups. In this study, it is concluded that Iraqi IDPs ad Syrian refugee adolescents have medium resilience levels and that no statistically significant differences exist between Iraqi IDP and Syrian refugee adolescents' resilience. It is also concluded that EFL learning promotes the resilience of both groups.