Amatör bisikletçilerin beslenme alışkanlıklarının ve beslenme bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of eating habits and the level of nutrition knowledge of amateur cyclists
- Tez No: 488727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma İstanbul ilinde bulunan, çeşitli bisiklet grubu ve kulüplerinde yer alan 175 amatör bisikletçi üzerinde yapılmıştır. Çalışma bisikletçilerin beslenme alışkanlıklarını ve bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla planlanmıştır. Amatör bisikletçilerin ortalama yaşları 31,3±9,6 (yıl), vücut ağırlığı ortalaması 76,6±12,2 (kg), beden kütle indeksi ortalaması 24,3±3,0 (kg/m²) olarak saptanmıştır. Amatör bisikletçilerin %86,9'u düzenli bisiklet sürmektedir. Spor yaparken %88,6'sı sıvı olarak su tüketimi yapmaktadır. Bisikletçilerin % 34,9'u sürüş sonrası, %43,4'ü sürüş öncesi yediklerine özellikle dikkat etmemektedir. Sporcuların %94,3'ü beslenmenin sportif başarı üzerinde etkisi olduğunu düşünmektedir. Bisikletçilerin %40,0'ı beslenme bilgisinin yeterli olduğunu ifade etmiştir. ''Ana yemeğin spordan kaç saat önce yenilmelidir?'' sorusunu, beslenme bilgisini kısmen yeterli gören bisikletçilerin %100,0'ı doğru, beslenme bilgisini yeterli görmeyen ve yeterli gören grupların %100,0'ı yanlış cevap vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted among 175 amateur cyclists participating in various bicycle groups and clubs in Istanbul. The present study has been planned with the aim of measuring the dietary habits and knowledge levels of the cyclists Mean age of the amateur cyclists has been determined as 31,3±9,6 (year), their mean body weight as 76,6±12,2 (kg), mean body mass index as 24,3±3,0 (kg/m²). 86,9% of the amateur cyclists regularly ride a bicycle. 88,6% of them drink water during sporting. 34,9% of the cyclists particularly watch their meals before the ride, and 43,4% after the ride. 94,3% of the cyclists think that nutrition has an impact on sportive success. 40,0% of the cyclists stated that they have sufficient nutrition knowledge. 100,0% of the cyclists who see the nutrition knowledge as being sufficient answered correctly, 100,0% of the groups who do not see nutrition knowledge as being enough and who see it as being sufficient answered wrongly the question of“How many hours before exercise should main dish be eaten?'' In this question, the difference between the groups was found signifcant (p< 0.05). 79,4% of cyclists who see knowledge of nutrition as being enough, 52,9% of cyclists who don't see as being enough and 70.,4% of cyclists who see it as partially enough evaluated the statement ”Vitamins and minerals are nutrition items that energise for the body.“ wrongly. There was a significant difference between the groups in this expression (p< 0.05). 96,7% of regular cyclists, 87,0% of irregular cyclists evaluated the statement ”No water consumption during sports." wrongly.