Tip 1 diyabet tanısı ile izlenen insülin infüzyon pompa tedavisi(İİPT) alan hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Type 1 - evaluation of life quality of insulin infusion pump therapy (İİPT) patients followed by diabetes diagnosis
- Tez No: 488763
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İİPT'de temel amaç; Pankreasın insülin salgılama görevini mümkün olduğunca en iyi biçimde yerine getirmek ve hastaların yaşam kalitesini arttırmaktır.Yapılan literatür taramaları sonucunda bu çalışmada Tip 1diabetli İİPT alan hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve gerekli konularda hastalar bilgilendirilerek yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaİstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi DiyabetPolikliniği'nne ve Servisine başvuran“ Tip 1 Diyabet Tanılı İİPT Gören 100 hastanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak 37 sorudan oluşan Hasta Bilgi Formu (Ek 2) ve ”SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği"(Ek-3) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans, oran ve değişkenlerin dağılımı kolmogorovsimirnov testi , nicel bağımsız verilerin analizinde mann-whitney u test ile kolerasyon analizinde spearmankorelasyon analizi kullanılmıştır. İİPT alan bireylerin %61 üniversite mezunu, %60'i ekonomik durumu olduğu saptanmıştır. Bireylerin İİPT öncesi HbA1c 8.9 ,pompa sonrası 7.2 dir. %81'i pompanın gelişmiş özelliklerini kullandığını,%61'i karbonhidrat sayımı yaptığı ve%50'si infüzyon setinde tıkanıklık yaşadığını,%70'i İnsülin pompası kullanırken ayda 7-8 kez hipoglisemi yaşadığını ve %98 pompa kullanımının hayatını kolaylaştırdığını belirtmiştir. Hastaların pompa öncesi ve sonrası VKİdeğişiklik olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda bireylerin pompa'nın gelişmiş özelliklerinin kullanımı , karbonhidrat sayım yöntemi, hipoglisemi ile baş etme ve insülin pompası kullanırken sık karşılaşılan sorunlar ile ilgili bilgilerinde eksiklikler olduğu görülmektedir. Bireylere verilen eğitimlerin geniş kapsamlı olması, tekrar ve takibinin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of İİPT is; The best way to achieve the insulin secretion task of the pancreas is to improve the quality of life of the patients. As a result of literature reviews, it was aimed to evaluate the quality of life of patients who have Type 1 diabetes mellitus and to raise their quality of life by informing the patients in necessary matters. This study was carried out with the participation of 100 patients diagnosed with Type 1 diabetes mellitus, who were referred to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Diabetes Policlinic and Service. The patient information form (Annex 2) consisting of 37 questions and the“SF-36 Quality of Life Scale”(Annex-3) were used as data collection tools. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. In the evaluation of the data, as the descriptive statistical methods, the mean, standard deviation, median lowest, highest, frequency, ratio and distribution of variables were used as kolmogorovsimirnov test. Mann-whitney u test was used for analysis of quantitative independent data and spearmankorelation analysis was used for corelation analysis. It was determined that 61% of university graduates and 60% of the individuals who took İIPT had economic status. Individuals had pre-İPT HbA1c 8.9, post-pump 7.2. 81% used advanced features of the pump, 61% had carbohydrate counts, 50% had blockage in the infusion set, 70% had hypoglycaemia 7-8 times a month using insulin pump, and 98% Patients were found to have no VKI before and after the pump. As a result of the study, it appears that individuals lack knowledge about the use of advanced features of the pump, carbohydrate counting, coping with hypoglycaemia, and common problems when using insulin pumps. It can be suggested that the training given to the individual is extensive and that it can be done again and again.