Kamu hastanelerinde klinik mühendisliği uygulaması ve kalite ilişkisi
Clinical engineering implementation and quality relationship in a public hospital
  1. Tez No: 488769
  2. Yazar: MEHMET UĞUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Engineering Sciences, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amerikan Kalp Derneğinin 1986 yılında yaptığı tanımlamaya göre Klinik Mühendisi, hastanedeki ekipmanların ve araçların güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlayan, bakımını ve onarımını gerçekleştiren kişilerdir. Amerikan Klinik Mühendisliği Kolejinin 1992 yılındaki tanımlamasına göre Klinik Mühendisi, sağlık teknolojisine, mühendislik ve yönetsel becerileri uygulayarak hasta bakımını destekleyen ve geliştiren profesyonel bir kişidir. Bu çalışmanın amacı, Klinik Mühendisliği birimini ilk olarak uygulama özelliğini taşıyan Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik Mühendisliği biriminin; kurum içerisinde birim uygulamasının yorumu, işleyişi, katkıları ve sonuçları ile kaliteye etkisinin önemini vurgulamaktır. Uluslararası düzeyde uzun yıllardır Klinik Mühendisliği olarak tanımlanan tıbbi cihaz yönetimi, özel sağlık kurumlarının Joint Commission International akreditasyonu sürecinde, uygulanması gereken zorunlu kriterlerden biri olarak tanımlanmıştır. Kamu kurumlarında ise, Sağlık Bakanlığı'nın 2005 tarih ve 25806 sayılı yönetmeliği sonrasında, Klinik Mühendisliği Hizmetlerini, kendi bünyesinde veya dış kuruluşlardan hizmet alımı şeklinde uygulanmaya başlamıştır. Çalışmamızda Dr. Siyami Ersek Hastanesinin 2003 ve 2012 yılları arasında tıbbi cihaz sayıları, personel sayıları ve maliyetleri ile birlikte tıbbi cihaz yönetimi için yapılan bakım anlaşmaları maliyetleri, birim için gerekli olan ekipman ve malzeme maliyetlerine ait veriler kullanılmıştır. Bu veriler ışığında tıbbi cihaz sayılarındaki artış ile birlikte birim personelin etkin ve yetkin olması sağlanarak tıbbi cihazların bakım anlaşması, kalibrasyon hizmetleri, ilk arıza müdahale ve onarım parametreleri ve bu parametrelerin kalite süreçlerine etkileri incelenmiştir. Çalışma içerisinde tanımlanmış bulgular sonucunda, kurum bünyesinde Klinik Mühendisliği biriminin kurulması, personelin eğitilmesi ve gerekli şartların sağlanması ile kurumun hizmete ulaşım süresi, sürekliliği, kurum karlılığı ve kaliteye pozitif etkileri kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the American Heart Association's definition in 1986, the Clinical Engineer is the person who cares for and maintains the safe use of equipment and tools in the hospital. American Clinical Engineering According to the 1992 definition of the College, the Clinical Engineer is a professional person who supports and develops patient care by applying engineering, engineering and managerial skills to health technology. The aim of this study was to develop the first application of the Clinical Engineering unit. Siyami Ersek Chest Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital Clinical Engineering unit; to emphasize the importance of the interpretation, functioning, contributions and results of the unit application within the institution and the quality effect. Medical device management, defined as Clinical Engineering for many years at international level, has been defined as one of the mandatory criteria to be applied in the process of Joint Commission International accreditation of private health institutions. In public institutions, after the Ministry of Health's directive no. 25806 dated 2005, the Clinical Engineering Services started to be implemented in the form of service procurement within itself or external organizations. In our work. Between 2003 and 2012, the number of medical devices, staff numbers and costs, as well as maintenance contract costs for medical device management, equipment and material costs required for the unit were used. With the increase of the number of medical devices in the light of this data, maintenance contract of medical devices, calibration services, first failure intervention and repair parameters and effects on the quality processes of these parameters have been investigated by ensuring that the unit personnel are efficient and competent. As a result of the findings defined within the study, establishment of the Clinical Engineering unit, training of the personnel and provision of the necessary conditions have proven the duration of service, continuity, positive profitability and quality of the institution.