Kamu hastanelerinde çalışan personelin performansa dayalı ek ödeme sistemine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
İnvestigation of the opinions of the personnel working in public hospitals regarding the performance-based additional payment system
- Tez No: 1011251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afyonkarahisar ilindeki kamu hastanelerinde görev yapan sağlık hizmeti çalışanlarının, performansa dayalı ek ödeme sistemine (PDEÖS) yönelik algılarını, bu sistemin mesleki motivasyon, örgütsel adalet, çalışma ilişkileri ve hizmet kalitesi üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırmada, olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Afyonkarahisar'daki kamu hastanelerinde farklı birim ve unvanlarda (hekim, hemşire, ebe, idari memur ve teknik personel) görev yapan, toplam 21 sağlık hizmeti çalışanı oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme (mülakat) tekniği kullanılarak toplanmış ve elde edilen metinler MAXQDA nitel veri analizi yazılımı aracılığıyla içerik ve tematik analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların PDEÖS'ye karşı yoğun bir memnuniyetsizlik ve sistemsel güvensizlik duyduklarını ortaya koymaktadır. Sistem, bir“maddi motivasyon aracı”olmaktan ziyade, çalışanlar nezdinde“dağıtımsal adaletsizlik”,“emeğin değersizleştirilmesi”ve“kurumsal yabancılaşma”kaynağı olarak algılanmaktadır. Özellikle hekim, hekim dışı sağlık personeli ve idari memurlar arasındaki pozisyonlar arası ücret makasının, meslek grupları arasındaki ekip ruhunu zedeleyen, hiyerarşik çatışmaları tetikleyen ve hastanelerdeki sosyal sermayeyi aşındıran en temel faktör olduğu saptanmıştır. Ayrıca,“görünmeyen emek”olarak tanımlanan koordinasyon, evrak takibi, bürokratik işlemler ve bakım hizmetlerinin performans puanlamasında adil bir karşılık bulmaması, iş yükü-ücret dengesizliği yaratarak çalışanların sisteme olan inancını zayıflatmaktadır. Performans baskısının, klinik ortamlarda kıt kaynakların paylaşımı konusunda rekabetçi bir zemin yaratarak tıbbi ve idari süreçleri niceliksel verilere indirgediği ve etik ihlallere kapı araladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; mevcut PDEÖS, sağlık hizmetlerinin insani ve bütünsel boyutlarını geri plana iterek kurumsal iklim ve iş birliği üzerinde yıpratıcı bir etki oluşturmaktadır. Katılımcıların unvandan bağımsız olarak birleştiği ortak çözüm önerisi; niceliksel kriterler yerine niteliği önceleyen, meslek ve memur grupları arasındaki ücret uçurumunu kapatan, sabit geliri güvence altına alan, adil, şeffaf ve ekip odaklı yeni bir ödeme modelinin hayata geçirilmesidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comprehensively examine the perceptions of healthcare professionals working in public hospitals in Afyonkarahisar province regarding the performance-based supplementary payment system (PBSPS) and its effects on professional motivation, organizational justice, workplace relations, and service quality. Adopting a qualitative research methodology, the study utilized a phenomenological design. The study group consisted of a total of 21 healthcare workers serving in various units and positions (physicians, nurses, midwives, administrative officers, and technical staff) across public hospitals in Afyonkarahisar. Data were collected using the semi-structured interview technique, and the resulting texts were analyzed through content and thematic analysis methods using the MAXQDA qualitative data analysis software. The research findings reveal that participants experience intense dissatisfaction and systemic mistrust toward the PBSPS. Rather than functioning as a“financial motivation tool,”the system is perceived by employees as a source of“distributive injustice,”“devaluation of labor,”and“institutional alienation.”Specifically, the wage gap between positions—namely among physicians, non-physician healthcare staff, and administrative officers—was identified as the primary factor that damages the team spirit among occupational groups, triggers hierarchical conflicts, and erodes social capital within hospitals. Furthermore, the lack of a fair reward in performance scoring for what is defined as“invisible labor”—such as coordination, paperwork tracking, bureaucratic procedures, and care services—weakens employees' faith in the system by creating an imbalance between workload and compensation. It was determined that performance pressure reduces medical and administrative processes to quantitative data and paves the way for ethical violations by creating a competitive ground for the sharing of scarce resources in clinical environments. Consequently, the current PBSPS exerts a damaging impact on the institutional climate and cooperation by overshadowing the humanistic and holistic dimensions of healthcare services. The common solution proposed by the participants, regardless of their titles, is the implementation of a fair, transparent, and team-oriented new payment model that prioritizes quality over quantitative criteria, closes the wage gap between occupational and civil servant groups, and secures a fixed income.