Bulgar komitacıları ve komitacılık faaliyetleri(1866-1913)
Bulgarian committees and committee activities(1866-1913)
  1. Tez No: 488805
  2. Yazar: İSMAİL PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezde Rusya'nın Balkan politikası olan Panislavizm'in etkisiyle gerçekleşen ilk Bulgar komitesinden, Balkan Savaşları'nın sonuna kadar olan dönemde Bulgar komitelerinin ve çetelerinin ihtilâlci faaliyetleri incelenmiştir. Dört bölüm haline ayrılan bu araştırma eserinin birinci bölümünde 1866'da Bükreş'te kurulan ilk Bulgar komitesinden, 1876 Nisan Ayaklanması'na kadar olan dönem ele alındı. Nisan Ayaklanması, Rusya ve Osmanlı'yı 1877-78 savaşına götüren süreçlerden bir tanesidir. Aynı zamanda sözü edilen bu ayaklanma İngiltere'de hükümetinin devrilmesi için Gladstone tarafından araç olarak dahi kullanılmıştır. İkinci bölüm ise 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Bulgarların Ruslarla birleşerek yaptıkları katliamlar, Bulgaristan Prensliği'nin kuruluşu ve Şark-i Rumeli Vilayeti'nin ilhakı konu edinildi. Şark-i Rumeli Vilayeti'nin ilhakından sonra ise ihtilâlci faaliyetlerin görüleceği yer Makedonya oldu. VMRO'nun kuruluşu olan 1893'den 1911 yıllarını içeren üçüncü bölümde VMRO'nun örgütlenmesi, komitacıların Makedonya'daki faaliyetleri ve İlinden İsyanı'na değinildi. Dördüncü bö
Özet (Çeviri)
In this thesis the influence of the Balkan policy of Russia Panislavizm the first Bulgarian Committee, to the end of the Balkan wars in the Bulgarian committees and revolutionary activities of gangs. This research work into four sections in the first part, which was founded in Bucharest in 1866 the first Bulgarian April uprising of 1876, the Committee discussed the. April Uprising, Russia and the Ottoman Empire in 1877-78 is one of the process that leads to war. It also mentioned the uprising to overthrow the Government of Gladstone in the UK by car has been used as a genius. The second part is the 1877-78 Russo-ottoman war, combined with the Russians did the Bulgarians in the massacres, the Foundation of the Principality of Bulgaria and Eastern Roumeli province annexation of subject of score-I. After the annexation of the Roumeli province is can be seen from the place of activities was Macedonia revolutionist. VMRO's organization, the 1893 in the third chapter that includes the 1911 than VMRO organization, komitec of Macedonia's activities, İlinden Uprising square. The fourth part is they make the Balkan wars Bulgarian gangs, against present-day topics.