İlkokul 1. ve 2.sınıf öğrencilerinin tahmin becerilerinin incelenmesi:Uzunlukları ölçme
Investigation of primary school first and second graders estimation skills: Measuring length
  1. Tez No: 488851
  2. Yazar: DİLARA SEÇİL BOYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tahmin matematik eğitiminde önemli yer tutan, ilkokul 1. sınıftan itibaren kazandırılmaya çalışılan ve öğretim programlarında yer alan becerilerden birisidir. Bu çalışmayla temel büyüklüklerden birisi olan uzunlukla ilgili ilkokul 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin tahmin becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlkokul 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin temel büyüklüklerden uzunluğu standart olan ve olmayan ölçme birimleriyle tahmin becerilerinin incelenmesi hedeflenen bu çalışmada nicel metodolojinin kullanıldığı durum saptama çalışmasıdır. Çalışma grubunu 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında Karadeniz Bölgesi‟ndeki Giresun ilinin iki farklı ilçesindeki iki köy okulundan çalışmaya gönüllü olarak katılan 1. ve 2. sınıftan öğrenci (36) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak uzunlukla ilgili tahmin becerilerini belirlemede 1. sınıflar için standart olmayan birimlerle ilgili 12 madde ve 2. sınıflar için standart olan ve olmayan birimlerle ilgili 16 madden oluşan öğrenci tahmin becerisi belirleme formu geliştirilmiştir. Bu formdaki maddeler gerçek durumlara ve iki boyutlu görsellere yönelik iki farklı madde tipine uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. İlkokulda notla değerlendirme olmadığından öğrenciler hakkında bilgi almak adına öğretmen görüş formu hazırlanmıştır. Veriler görüşme tekniğine uygun şekilde toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin tahmin becerileri oldukça düşük çıkıp sınıf seviyesine göre farklılaşmıştır. Her iki sınıfta en fazla birim tekrarlama stratejisinin kullanıldığı alt bölümleri kullanma stratejisinin hiç kullanılmadığı görülmüştür. Öğrencilerin tahminlerinde en çok rastgele tahmini kullandıkları ve hata da %100 değerini çok fazla aştıkları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Estimation is one of the skills, which has an important place in mathematics education, is attempted to be acquired beginning in the first grade of elementary school, and included in curricula. This study aimed at examining the first and second grade elementary school children‟s estimation skills regarding length, one of the basic magnitudes. This study, is a situation determination study employing quantitative methodology for the purpose of investigation of primary school first and second graders estimation skills. The population of the study consists of the first and second grade students (36) volunteered to studying in two different village schools located in Giresun in Black Sea Region in the academic year 2015-2016. Student interview form was developed to determine students‟ estimation skills about length as a data collection tool. The form consisted of 12 items about non-standard units for the first graders and 16 items related to non-standard and standard items for the second graders. The items developed in this form were appropriate for the two different item types intended for the real situations and two-dimensional visuals. Since there is no grade evaluation in primary school, a teacher's opinion form has been prepared to get information about the students. The data were collected via interwiev technique. The data obtained were analysed and evaluated via content analysis. It was found that the first and second grade students‟ estimation skills were quite low and differed regarding their grades. It was revealed that using sub-section strategy which uses unit repetition strategy most frequently was not used in both grades. It was observed that the students used the most random estimates in their estimates and the error was too much in 100% value.