Cam tavan sendromuna yol açan faktörler ve çıkış yollarının incelenmesi: İnsan kaynakları yöneticileri bağlamında bir araştırma
Investigation of the factors and departure paths of glass ceiling syndrome: A research in the context of human resources managers
  1. Tez No: 488882
  2. Yazar: HİLAL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı cam tavan sendromunu ortaya çıkaran faktörleri tespit etmek ve cam tavanı aşma stratejilerine ilişkin insan kaynakları yöneticilerinin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma tasarımı çerçevesinde olgu bilim (fenemonoloji) yaklaşımı benimsenmiştir. Tezin ilk bölümünde literatürde cam tavan sendromu ile ilgili yapılmış farklı tanımlardan yola çıkarak cam tavan kavramının ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve benzer kavramlara değinilmiştir. Ayrıca konu ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı yazında yapılan akademik çalışmalar da incelenmiştir. Aynı bölümde cam tavan sendromuna neden olan faktörlerin ve sonuçlarının neler olduğu üzerinde durulmuştur. Cam tavan sendromunun yarattığı olumsuz sonuçlar tespit edildikten sonra bu engelleri ortadan kaldıracak stratejiler detaylı olarak aktarılmıştır. İkinci bölümde ise araştırmanın amacı, yöntemi ve önemine değinilerek bulgular değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre cam tavanın daha çok kişinin kendisinden kaynaklı bir engel olduğu, toplumsal faktörlerin etkisi olsa da, en büyük etmenin bireysel faktörler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca görüşme yapılan İKY' nin çoğunluğu cam tavanın sadece kadın çalışanlara özgü olmadığını tüm çalışanların karşılaştığı bir kariyer engeli olduğunu dile getirmiştir. Cam tavanı aşmada en önemli strateji ise bireysel anlamda kişisel gelişim, örgütsel anlamda çalışanlara eşit iş ve eğitim imkanı verilmesi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify that factors which uncover the glass ceiling syndrome and display the views of human resource managers which is related to overwhelming glass ceiling syndrome. Within the scope of qualitative research design, an phenomenology (fenomenology) approach has been adopted in this study. In the first part of the thesis, in the literature, different definitions related to glass roof syndrome are taken out of the way and what is the concept of glass ceiling, how it emerged and similar concepts are mentioned. In addition, the academic studies carried out in the domestic and international summer are also examined. In the same chapter, the factors leading to the glass roof syndrome and the consequences are discussed. Once the negative consequences of glass roof syndrome have been identified, the strategies to remove these obstacles will be detailed. In the second part, findings, methods and importance of the research were mentioned and the findings were evaluated and suggestions were made. According to the results of the research, it is determined that the glass ceiling is an obstacle caused by itself, and that the biggest factor is the individual factors even though it is the effect of the social factors. In addition, the majority of the interviewed human resource managers stated that the glass ceiling is not unique to female employees, all employees have a career obstacle. The most important strategy in overcoming glass ceiling is personal development in an individual sense, equal work and education opportunities to employees in an organizational sense.