Türkiye'deki internet bankacılığı etkinliğinin incelenmesi
Analysis of internet banking efficiency in Turkey
  1. Tez No: 488885
  2. Yazar: BATUHAN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Finans sektörünün en önemli yapıtaşı bankalardır. Teknolojinin gelişimi ile her sektörde olduğu gibi bankacılıkta da değişimler olmaktadır. İnternet her alanda olduğu gibi bankacılıkta da olmazsa olmaz bir konuma gelmiştir. Bankacılık asırlardır çağın gereksinimlerine uyum sağlamıştır. Her çağda teknolojiyi yakalamıştır. Bu kapsamda günümüzde internetin etkileri yoğun şekilde tartışılmaktadır. İnternet ve mobil bankacılığın etkisi ile şubesiz bankacılık en popüler konulardan biri haline gelmiştir. Geleneksel bankacılıkta vazgeçilmez olan şubelerin en büyük rakibi dijital kanallar olarak gösterilmektedir. Çalışma kapsamında dijital kanallar içerisinde en yaygın kullanılan internet bankacılığı yıllara göre incelenmiştir. Bahsi geçen yıllar 2007-2016 zaman aralığıdır. Veri zarflama analizi, inceleme konusunda kullanılan yöntemdir. Bu yöntem için belirlenen girdi ve çıktılar sonucunda en etkin yıllar saptanmıştır. İnternet bankacılığına ek olarak mevduat bankaları için de bir etkinlik analizi yürütülmüştür. Bu analizde de aynı yöntem kullanılmıştır. Ayrıca çalışma içerisinde bir de vaka çalışmasına yer verilmiştir. Yapılan çalışmalardan sonra önemli bulgular saptanmıştır. İnternet bankacılığının kullanıcısı sayısının internet kullanıcılarından ayrışması ilk bulgulardandır. Etkinliklere bakıldığında 2013 ve 2016 yılları mevduat bankaları için etkin yıllar olarak gözükmektedir. İnternet bankacılığı için etkinlik analizi yapıldığında 2007, 2009 ve 2013 yılları etkin olarak gözükmektedir. Kriz zamanlarında mevduat bankacılığı etkinliği düşüşler göstermekteyken, internet bankacılığı sistemi etkinliği krizlerde düşmemiştir. Yani kriz zamanlarında internet bankacılığına yönelen bankalar krizleri ucuz şekilde atlatabilirler. Bu da internet bankacılığı sisteminin dinamikleri ile alakalıdır. Bu sistemin etkinliğini arttırma için müşteri adetlerini değil işlem adetlerini attırmak gereklidir. Bu da müşteri kazanımından çok işlem yaptırmaya yönelik stratejilerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. İnternet bankacılığının artan popülerliği ve işlem hacmi son yıllarda ivmesini yitirmiştir. Bunun sebebi de mobil bankacılık olarak bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important building blocks of the financial sector are banks. With the development of technology, there are changes in banking as well as in every sector. Internet has become an indispensable position in banking as it is in every field. Banking has adapted to the requirements of the times for centuries. Every time it caught up with technology. In this context, internet effects are being discussed intensively today. No branch banking has become one of the most popular topics with the influence of internet and mobile banking. Branches that are indispensable in traditional banking are shown as the biggest competitor digital channels. Within the scope of the study, internet banking which is most used from digital channels has been examined according to years. The years interval is between 2007-2016. Data envelopment analysis is the method used for examination. The most effective years were determined as the result of inputs and outputs determined for this method. In addition to internet banking, an efficiency analysis has also been conducted for deposit banks. The same method was used in this analysis. There is also a case study in the study. Significant findings were found after the work done. Detection of the number of users of internet banking from internet users is the first finding. Looking at the efficiency, 2013 and 2016 appear to be effective years for deposit banks. 2007, 2009 and 2013 appear to be effective when an activity analysis is conducted for internet banking. While the effectiveness of deposit banking decreased during times of crisis, the efficiency of internet banking system did not fall in crises. In other words, banks that are facing internet banking in times of crisis can overcome crises cheaply. This is related to the dynamics of the internet banking system. In order to increase system efficiency, it is necessary to increase the number of transactions, not the number of customers. This demonstrates the necessity of policies for transaction processing rather than customer acquisition. The increasing popularity and transaction volume of internet banking has lost its momentum in recent years. This is why it is referred to as mobile banking.