Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlıklarının kredi kartı kullanım alışkanlıkları üzerine etkisinin incelenmesi: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi-Hacettepe Üniversitesi örneği
Investigation of the effect of university students financial literacy on credit card usage habits: Example of Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi-Hacettepe Üniversitesi
  1. Tez No: 488884
  2. Yazar: SEVDE YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
21. yüzyılda hızla değişen piyasa koşulları, bireylerin finansal karar vermelerini gerektiren durumların artışı ve toplumun demografik yapısındaki değişimler, finansal okuryazarlık konusunun önemini su yüzüne çıkarmaktadır. Gündelik yaşamda yatırımdan tasarrufa, bilinçli tüketimden kredi kartı kullanımına kadar pek çok farklı alanda finansal araç ve uygulamaların artması sonucunda bireylerin sağlıklı finansal kararlar verebilmesi için finansal okuryazarlık kavramı gerekli bir hale gelmiştir. Ayrıca günümüzde hızla artan bilinçsiz kredi kartı kullanımından dolayı birçok birey sıkıntı yaşamakta ve çoğu tüketici kazancının neredeyse tamamını kredi kartı borcunu ödemeye ayırmaktadır. Finansal okuryazar olan bir birey daha doğru finansal kararlar verebilecek ve finansal kararlarıyla doğrudan ilişkisi olan kredi kartı kullanımında daha bilinçli davranışlar sergileyecektir. Tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık seviyelerini ölçmek ve kredi kartına ilişkin tutumlarını değerlendirerek, finansal okuryazarlıkla kredi kartı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde okuyan öğrenciler; örneklemini ise Hacettepe Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde okumakta olan 300 öğrenci oluşturmaktadır. Anket sonuçlarında; öğrencilerin %45'inin finansal okuryazarlık hakkında ortalama bilgiye sahip olduğu, %38.6'sının ise finansal konularda başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların %57.3'ünün kredi kartı kullanımında kaygı duydukları ulaşılan bir başka sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The rapidly changing market conditions, situations that require individuals to make financial decisions, and the changes in the demographic structure of the society in the 21st century, highlight the importance of financial literacy. The concept of financial literacy has become necessary to make sound financial decisions for individuals as a result of increasing financial tools and applications in many different fields not only investment, savings, and conscious consumption but also using credit card in daily life. In addition, many individuals are experiencing difficulties due to the increasing use of unconscious credit cards today, and many consumers devote almost all of their income to paying credit card debt. A financial literate individual will be able to make more accurate financial decisions and will be more conscious of using credit cards that are directly related to financial decisions. The purpose of the study conducted in the survey model is to examine the relationship between financial literacy and credit cards by measuring the financial literacy levels of university students and evaluating their attitudes towards credit cards. The population of the research consists of the students in the faculty of economics and administrative sciences in Hacettepe University and Bilecik Şeyh Edebali University. Randomly chosen sample includes 300 students of the faculties. The research results show that 45% of the students had average knowledge about financial literacy, and 38.6% of the students were successful in financial matters. Another result is that 57.3% of the participants are concerned about the use of credit cards.