Otel işletmelerinde işgörenlerin kişilik özellikleri ile sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişkinin analizi
Analysing the relationship between personality traits and cyberloafing behavior of employees at hotel businesses
  1. Tez No: 488952
  2. Yazar: MELEK TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri günümüzde hızla gelişmektedir. İş ortamlarında bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması sonucu, işgörenlerin mesai saatleri içerisinde kişisel ihtiyaçları doğrultusunda sanal kaytarma davranışı eğilimleri gösterdiği pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu bağlamda otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin kişilik özellikleri ile sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişki üzerine bir çalışma yapılmamış olması turizm alanı ile ilgili yeni ve güncel bir araştırma alanı yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerinde işgörenlerin kişilik özellikleri ile sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek ve kişilik özelliklerinin sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisini ortaya çıkartmaktır. Araştırma sanal kaytarma davranışı boyutları ve kişilik özellikleri boyutlarını içeren bir model çerçevesinde yürütülmüştür. Kişilik özellikleri“dışadönüklük”,“sorumluluk”,“uyumluluk”,“açıklık”ve“duygusal denge”boyutları olmak üzere incelenmiştir. Sanal kaytarma davranışı boyutları ise“Öğrenme Amaçlı SKD”, Sosyal Amaçlı SKD“, ”Bağımlılık Boyutlu SKD“ ve ”Düzensiz SKD" başlıkları altında değerlendirilmiştir. Çalışma toplam 3 bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm literatür taramasına yönelik kavramsal açıdan daha önce yapılmış çalışmalardan yararlanılarak elde edilen bilgi ve bulguları içermektedir. Üçüncü bölüm ise, araştırma bulgularının analiz ve yorumlarının ortaya konularak ulaşılan sonuçları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın örneklemi, araştırmada yararlanılan ölçekler, veri toplama, veri analizi ve bulgular yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda hipotezlerden 22 tanesi desteklenmiştir. 18 hipotez ise desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies are developing rapidly today. As the usage of the internet increases in the business field, in many researches it is discovered that the employees tend to use it in line with their personal purpose within working hours. Within this context, it now appears to be a must to do such a research in the tourism sector since no research has been done on the hotel enterprises of the relationship between hotel employees personality traits and cyberloafing behaviour. The aim of this research is to examine the hotel enterprises of the relationship between hotel employees' personality traits and cyberloafing behaviour and to reveal the effect of personality traits on cyberloafing behavior. The research was conducted in a model framework that includes cyberloafing behavior and dimensions of personality traits. Personality traits were examined for“extroversion”,“responsibility”,“compatibility”,“openness”and“emotional balance”dimensions. The dimensions of the cyberloafing behavior were evaluated under the headings of“Learning aimed PWU”,“Social aimed PWU”,“Addiction dimension PWU”,“Ambiguous PWU”. The study consists of 3 parts in total. The first two parts cover the information and findings obtained by using the previous studies from the conceptual point of view for literature review. The third part covers the results of the analysis and interpretation of research findings. In the third part, sample of the research, scales used in the research, data collection, data analysis and results are included. As a result of the research, 22 of the hypotheses were supported. 18 hypotheses are not supported