Devlet ile yabancı yatırımcı arasındaki sözleşmelerde tahkim ve Irak örneği
Arbitration contracts between the state and foreign investors and example of Iraq
- Tez No: 488986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde uluslararası tahkim en parlak dönemini yaşıyor. Çünkü geçen dönemlere göre daha çok ve daha etkin bir şekilde anlaşmazlıkların çözümünde kullanılan en yaygın araç olmuştur. Tahkim sistemi devletlerin idari sözleşmelerinde bile yer almaya başlamıştır. Aynı bağlamda devletlerin Uluslararası İdari Sözleşmeler konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıktığında devletlerin tahkime gitmeleri devletin iç idari yargı yetkilerini ihlal sayılmamaktadır. Aynı zamanda devletlerin tahkime gitmelerini önleyebilecek her hangi bir anayasal veya kanuni yasak da bulunmamaktadır. Irak mevzuatında da Uluslararası Ticari Tahkim konusu ile ilgili kanun bulunmamasına rağmen, (Irak 1965 tarihli Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü hakkında Washington Sözleşmesine ve 1958 tarihli Hakem kararlarının Tanınması ve Uygulanması hususunda New York Sözleşmesine katılmamasına rağmen) Uluslararası Ticari Tahkime gitmeyi ve Irak'ta yabancı hükümlerin uygulanmasını kabul etmektedir. Irak, 1980 tarihli 45 sayılı Uygulama Kanunu'nu, 1928 tarihli 30 sayılı Irak'ta Yabancı Mahkeme Hükümlerinin Uygulanması Kanunu'nu ve 2006 tarihli 13 sayılı Yatırım Kanunu'nu da kabul etmiştir. Kısaca tahkim, tarafların kurduğu, uzmanlığını belirledikleri, anlaşmazlık çözümünde bilgi ve yeteneğe sahip özel bir adalet sistemidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, international arbitration is having a brilliant period because it is the most common means of resolving disputes more and more effectively than last period. The arbitration system has begun to take over states and even administrative contracts. In the same context, when the disputes arise regarding the International Administrative Covenant of the States, the arbitration of the states is not considered as a violation of the internal administrative jurisdiction of the state. At the same time, there are no constitutional or statutory prohibitions that may prevent the states from going to the arbitration. Although the Iraqi legislation does not include the Law on International Commercial Arbitration, the International Commercial Arbitration Act (although Iraq does not participate in the Washington Convention for the settlement of Investment Disputes of 1965 and the New York Convention for the Recognition and Implementation of Judgments of 1958) and accepts the application of foreign provisions in Iraq . Iraq has also adopted the Implementation Law No. 45 of 1980, the Law No. 30 of 1928 on the Implementation of the Foreign Courts in Iraq, and the Investment Law No. 13 of 2006.