Üniversite öğrencilerinin sağlık kaygı düzeylerini belirlemeye yönelik bir çalışma: Isparta ili örneği
A study on determining health anxiety levels of university students: Case of Isparta province
  1. Tez No: 488987
  2. Yazar: VAHAP KARAÇADIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKİYE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık kaygısı kavramı ilk kez Salkovskis ve Warwick (1986) tarafından tanımlanan, kişinin somatik belirtilerini yanlış yorumlamasına bağlı olarak ciddi bir hastalığı olduğuna ya da olacağına ilişkin bir inancının olması ve sağlıkla ilgili aşırı kaygı duymasıdır. Bu çalışma; Isparta merkez kampüsünde okuyan, Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencilerinin sağlık kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda, Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencilerinin sağlık kaygı düzeylerini ölçmeye ilişkin Salkovskis ve arkadaşları (2002) tarafından geliştirilen, 18 ifadeden oluşan ve Aydemir ile arkadaşları (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Sağlık Anksiyete Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Çalışma, Süleyman Demirel Üniversite'sinde öğrenci olan 18-36 yaş arası, 180'i kadın ve 173'ü erkek olmak üzere 353 katılımcı üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda; öğrencilerin %53,8'nin sağlık kaygı düzeyleri düşük, geriye kalan %47,2'sinin sağlık kaygı düzeyleri yüksek olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşı, aylık geliri, barınma durumu, babalarının meslek durumu, bulunduğu bölüm ve sınıf ile sağlık kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sağlık kaygı düzeyi ile öğrencilerin kendilerine verdikleri genel sağlık durumu puanlaması, babalarının eğitim durumu, annelerinin meslek ve eğitim durumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kadınların sağlık kaygı düzeylerinin erkeklerin sağlık kaygı düzeylerine göre yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of health anxiety is the first time defined by Salkovskis and Warwick (1986) that there is a belief or suspected of a person is a serious illness or will be due to misinterpretation of somatic symptoms and that he is extremely concerned about health. This study was prepared to determine the health anxiety levels of the students of Suleyman Demirel University located in the center of Isparta province. In this context, it is benefited from the Healthy Anxiety Scale, developed by Salkovskis et al. (2002), measuring the health anxiety levels of students and adapted to Turkish by Aydemir et al. (2013). The research was carried out on 353 participants, ranging in age from 18 to 36, 180 female and 173 male students at Süleyman Demirel University. According to results 53.8% of the students were found to have low levels of health anxiety and the remaining 47.2% had high levels of health anxiety. There was no significant relationship between age, monthly income, marital status, occupational status of fathers, department and class, and health anxiety levels of students. It was determined that health anxiety level and general health status score, educational status of their father, mother's profession and educational status. It was also found that the level of health anxiety of women was higher than the level of health anxiety of men.