Uluslararası memurların disiplin sistemi
Discipline system for international officials
- Tez No: 488985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası memur, uluslararası örgütü temsil etmekteve örgütün kuruluş amacını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Şüphesiz ki genel olarak uluslararası memur konusu ve özel olarak disiplin konusu günümüzde uluslararası örgütlerin en önemli konusu haline gelmiştir.Bu araştırma uluslararası memurun idari görevlerini yaptığı çevreyi inceleme ve onun etkin bir şekilde görevini yapması önündeki farklı engelleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, uluslararası anlaşmaların yanı sıra uluslararası örgüt memurlarının sözleşme ve sistemleri, yazarların görüşleri ve bazı uluslararası adli kararların incelemekle analitik bir yöntem içermektedir. Uluslararası memur, para karşılığında uluslararası örgütte devamlı bir şekilde çalışan bir personeldir. O kendi işinde örgütün kurallarına tabidir. Kendi devletinin kanuna tabi değildir. Onunla örgüt arasındaki ilişki niteliği tüzüksel ve sözleşmeli bir ilişkidir. Genel de sözleşme şartları uluslararası örgütün yararınadır. Aynı şekilde uluslararası memur birtakım dokunulmazlık ve ayrıcalıklardan yararlanmaktadır. Bunlar diplomasi temsilcilerinin yararlandığı ayrıcalıklardan daha üstündür. Çünkü uluslararası memur, örgüt gücüne göre kendi devleti, örgütün bulunduğu devlet ve diğer devletlere karşı bu ayrıcalıklardan yararlanmaktadır. Bu konu için üç bölüme ayırma esasına dayalı bir plan seçtik. Birinci bölümde genel bir şekilde disiplin sistemi konusunu ele aldık. Bu bölümü üç kısma ayırdık. Orada disiplin sisteminin mahiyeti, onun kaynakları ve disiplin sisteminin unsurlarını açıkladık. İkinci bölümde uluslararası memurun tanımına değindik. Bu bölümü üç başlığa ayırdık. Bu bölümde uluslararası memurun mahiyeti, görev alma şartları, hak ve görevleri, medeni ve cezai sorumluğunu inceledik. Üçüncü bölümde uluslararası memurun disiplin sisteminin tanımını ele aldık. Bu bölümü üç kısma ayırdık. Orada uluslararası memurun disiplin suçunun mahiyeti, disiplin cezasının mahiyeti, şekilleri, o cezayı verme işlemleri, o cezayı vermeye yetkili güç ve memurların güvencelerini tartıştık. Daha sonra araştırmayı bir sonuçla sonlandırdık. Sonuçta ulaştığımız neticeler ve önerileri ele aldık. Bu sonuçların önemlileri uluslararası memurun sorumluluğunu birleştirme zorunluluğu konusu ve memur işleriyle ilgili uluslararası idari mahkemeleri oluşturulması olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The international employee represents the international organization and seeks to achieve the purpose for which the organization was created. The aim of the study is to acquaint the place by which the employee practices his administrative duties and knowing the different complexities and obstacles which intercept his effective and efficient performance. The study includes analytic methodology through the charters and systems of the international organization staff besides the international covenant, as well as the writer's views and international legal rules. Through this study, it appears that the international employee is someone works in the international organization permanently and continuous for money in return. He subjugates to organization rules in his work rather than his country's rules, and his relation along with the organization is contractual relation, and most often the conditions of the contract is on the benefit of the international organizations. The international employee has much immunity and privileges and more than the diplomatic envoy so that he could face his state, organization state and other states according to power of the organization. The thesis is divided into three chapters. The first chapter is entitled the definition of the disciplinary system in general. This chapter is also divided into three sections included the disciplinary system, its resources and the elements of this system. Chapter two is entitled the definition of the international employee. It is divided into three sections: the international employee, the conditions of taking over the job, the rights and duties of the employee, and the employee's civil and penalty responsibility Chapter three is entitled the definition of the disciplinary system of the international employee, it is divided into three sections discussed the disciplinary crime of the international employee, the disciplinary sanctions, its images, procedures, its competent authority and the staff securities. The conclusion concludes the conclusions and recommendations of the study, the most important and necessary thing is to unify the responsibilities of the international employees and establishing unified international administrative courts concerns with employees affairs.