Türkiye'de sosyal girişimciliği etkileyen dinamiklerin analizi
Analysis of the dynamics affecting social entrepreneurship in Turkey
  1. Tez No: 489035
  2. Yazar: SAİME MEÇİKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE EREN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de faaliyet gösteren sosyal girişimleri etkileyen çevresel (sosyal girişimci kişiliğin oluşması , sosyal değer yaratma , sosyo-ekonomik çevre, yasal çevre ve kurumsal çevre ile ilgili) dinamiklerin analiz edilmesi ve Türkiye'de sosyal girişimcilik faaliyetlerini etkileyen davranışsal olguların belirlenmesi olarak belirlenmiştir. Weerawardena ve Mort'un (2006) 9 derinlemesine vaka çalışmasına dayandırdıkları çok boyutlu sosyal girişimcilik modeli baz alınarak, Türkiye'deki sosyal girişimcilik olgusunun tanımlanması hedeflenmektedir. Buna ek olarak Türkiye'ye özgü çevresel etkenlerin (yasal, politik, kültürel, kurumsal, vb.) , sosyal girişimcilik tanımının ve sosyal girişimci olmaya dair motivasyonların varlığı araştırılmaktadır. Araştırmanın sonucunda Türkiye'deki sosyal girişimleri etkileyen çevresel faktörleri ve davranışsal olguları açıklayan bir model önerisi sunulmaktadır. Alan yazınında Türkiye'deki sosyal girişimcilik ekosistemini ve çevresini bir bütün olarak ayrıntılı bir şekilde inceleyen bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışmanın Türkiye'deki sosyal girişimcilik olgusu ve çevresi hakkında genel bir tablo çizerek alan yazına katkı sağlayacağı ön görülmektedir. Sosyal ve ekonomik bir olgu olan sosyal girişimciliği etkileyen çevresel dinamikleri ve oluşturan yapıyı belirlemek amacını taşıyan bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'de faaliyetlerini yürüten 8 sosyal girişimin üst düzey yöneticileri ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar ve gözlemler yolu ile geliştirilen veri seti içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal girişimcilik ve sosyal girişimciliğin çevresel dinamikleri üzerine alan yazını incelenmiştir. İkinci bölümde ise sosyal girişimciliği etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik araştırmanın aşamaları, veri toplama süreci, analizleri, bulguları, ve sonuçları sunulmaktadır. Araştırma sonucunda kültürel, yasal, politik, ve kurumsal çevre ile sosyal ağlar Türkiye'deki sosyal girişimciliği etkileyen faktörler olarak bulunmuştur. Sosyal değer yaratımı bağlamında sosyal girişimcileri etkileyen davranışsal olgular sosyal inovasyon, sürdürülebilir olma, risk yönetimi, proaktif olma ve yeni fırsatları değerlendirmedir. Bu davranışların sergileyerek sosyal girişimciler sosyal etki (sosyal değişim) yaratmayı amaçlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the environmental dynamics (emergence of social entrepreneur identity, social value creation, socio-economical environment and institutional environment) that effect social entrepreneurs in Turkey and to understand behavioral phenomenon behind it. Weerawardena and Mort's (2006) bounded multidimentional model of social entrepreneurship that arise from nine in-depth case studies of social entrepreneurial not-for-profit organizations is the basis of the quest of social entrepreneurship phenomenon in Turkey. In addition to that environmental factors (legal, politic, cultural, institutional, etc.) that are unique to Turkey will be analyzed. The existence of unique definition, model and motivations of social entrepreneurship in Turkey is investigated. At the end of the study, a model of environmental dynamics that affect social entrepreneurship in Turkey will be presented. In literature, a detailed study about the overall social entrepreneurship ecosystem and environment in Turkey was lack. The purpose of this study was to fill the gap by drawing an overall picture of social entrepreneurship phenomenon and environment in Turkey. As being a social and economic phenomenon, in the analysis of environmental dynamics effecting social entrepreneurship qualitative research method was adopted. In depth-interviews with 8 high level managers or founders of the social enterprises were held and data form the interviews and personal observation of the researcher was interpreted by using content analysis. This thesis study is composed of two sections. In the first section, literature about social entrepreneurship and environmental dynamics of social entrepreneurship was reviewed. In the second section, research process, data collection methods, analysis, findings and results of the study aiming to identify the environmental factors were presented. As a result of the study, cultural, legal, politic, corporate environments and social networks were found to be the factors affecting social entrepreneurship in Turkey. In the process of social value creation social entrepreneurs displayed social innovation, sustainability, risk management, proactiveness and evaluation of new opportunities as behavioral characteristics revolving around social mission as primary motivation and constraint. With the display of these behaviors, social entrepreneurs aim to achieve social impact (social change, social recognition, and legal regulations).