The effects of corporate governance mechanisms on post-ipo performance: Evidence from an emerging market, Istanbul Stock Exchange (ISE)
Kurumsal yönetim mekanizmalarının ilk halka arz sonrası performansa etkisi: Gelişmekte olan bir piyasadan bulgular, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)
- Tez No: 221354
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu doktora tezi, sahiplik yapısı ve yoğunluğu, yöneticilere sağlanan ücret ve benzeri menfaatler ve de kontrolün özel yararlarını koruyan kilitleyici mekanizmaların, İlk Halka Arz (İHA) sonrası nakit akımlarının yönetimi ve firma değeri üzerindeki etkilerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bunun için, İMKB'de 1996-2000 yılları arasında halka arz olan ve finansal sektör dışında kalan toplam 68 firmanın her biri sekiz yıllık zaman dilimi boyunca izlenerek panel veri analizi yürütüldü. Toplamda, 1994-2005 yıllarını kapsayan 544 firma-yıl verisi kullanıldı. İHA sonrasında geriye kalan ilk sahiplerin ortaklık payları ve muhasebe bazlı (Esas faaliyet karının toplam varlıklara oranı (OROA), Vergi ve Faiz Giderlerinden Önceki Karın Toplam Varlıklara Oranı (ROA)) ve piyasa bazlı (Varlıkların piyasa değerinin varlıkları yerine koyma değerine oranı (Tobin'nin Q Rasyosu)) performans ölçüleri arasında lineer olmayan bir ilişki bulundu.Yöneticilere sağlanan ücret ve benzeri menfaatler nedeniyle temsil eden ve edilenlerin çıkarlarını paralelleştirici bir etki ve bu nedenle meydana gelen bir performans artışı bulunamadı. Yöneticilere sağlanan ücret ve benzeri menfaatler ile İHA sonrası faaliyet ve piyasa performansı arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki saptanmadı. Bunun nedeni bu çalışmada kullanılan ilgili verinin şirket performansına göre ödeme duyarlılığının düşük olması ve Türkiye'de hisse senedi bazlı yönetici tazminatının yaygın olmamasıdır.İHA öncesi ve sonrası sahiplik oranı yüzdelerinin Herfindahl indeks katsayıları ile ölçülen sahiplik yapısı yoğunluğu ile performans ölçüleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Bu bulgu, kontrol gücünü elinde bulunduran ortaklar güç kaybettikçe veya halka açıldıktan sonra sahiplik yoğunluğunun derecesi düştükçe, temsil maliyetlerinin arttığını kanıtlamaktadır. Bu da kontrol gücü, İHA sonrasında daha fazla ortak arasında bölündüğü için şirket performansının düşmesine yol açmaktadır.Ayrıca, şirketlerin halka arz izahnameleri incelendiğinde, kontrolü elinde bulunduran ortağa verilen ve sözleşmeden kaynaklanan, başlıca dört çeşit imtiyaz (kilitleyici mekanizma) ayırt edilmiştir; ?önceden belirlenen oranda kar payı alma imtiyazı, yeni pay almada öncelikli alım hakkı, yönetim kurulu için belli sayıda üye seçme imtiyazı, oy hakkında imtiyaz?. Sözleşme ile belirlenen bu imtiyazların da İHA sonrası performans üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to investigate the effects of corporate governance mechanisms such as ownership, executive remuneration and lock-on control mechanisms on the management of post-IPO cash flows and firm value. I conduct a panel data analysis by following each of the 68 non-financial firms listed on ISE over a time span of 8 years. In total, I collect 544 firm-year observations over the entire 1994-2005 period. I find a non-linear relationship between the retained proportion of the insiders? holdings after IPO and the accounting-based measures (OROA, ROA) and market-based measures (Tobin?s Q) of performance.I find no alignment effect or improved performance due to a rise in executive remuneration.There is no significant relation between executive remuneration and post-IPO operating and market performance. This may be due to the low pay for performance sensitivity of the executive remuneration data used in this study which is composed of the value of fixed salary and private benefits provided to the top level executives and there is no equity-based compensation in Turkey.For ownership concentration which is measured by pre and post-IPO Herfindahl indexes of percentage shareholdings, I find a significant relation between ownership concentration and performance measures. This finding proves that as the controlling shareholders lose power or the degree of ownership concentration declines after going public, the agency costs increase. This leads to the decrease in performance measures due to the reason that the control power is now, less collected at the hands of a few shareholders than before.I also distinguish mainly four types of contractual privileges (which may also be referred to as contractual devices or lock-on-control mechanisms) given to the controlling shareholders when I examine the IPO prospectuses of the companies: ?right to receive a pre-determined amount of dividend, right to buy new shares from the existing shareholders, appointment of the pre-determined number of board members and right to cast more than 1 vote for one share?. I also find that these privileges have important implications for post- IPO performance in Turkey.