Türk futbolunda rekabetçi denge
Competitive balance in Turkish football
- Tez No: 489105
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER DOĞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, Türk futbolunu rekabetçi denge açısından incelemeyi, Türk futboluna özgü rekabeti etkileyen faktörlerin ortaya konmasını, rekabetçi dengeyi arttırmaya yönelik önerilerin geliştirilmesini ve bundan sonra yapılacak araştırmalarda kullanılacak faktörlerin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırma amaçlarını gerçekleştirmek için nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni ve doküman analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada ölçütlü örnekleme yöntemi kullanılmış ve futbolun paydaşlarından toplam 20 katılımcı ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, bu görüşmelerde araştırmacı tarafından açık uçlu sorulardan oluşturulan görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler deşifre edilerek alanında uzman 3 kişi tarafından kodlanmıştır. Doküman analizinde son 21 yıllık Süper Lig tarihinin sezon sonu tabloları kullanılarak rekabetçi dengenin ölçülmesi için C5 endeksi, Herfindahl-Hirschman İndeksi, Lorenz Egrisi ve Gini Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda doküman analizinde son 21 yıllık Spor Toto Süper Lig tarihinde rekabetçi dengeden uzak bir seyir olduğu ortaya çıkmıştır. Nitel araştırmanın diğer kısmında ise görüşme formunda sorulan 2 soruya ilişkin katılımcıların verdiği cevaplar neticesinde, 1. Soru için 8 ana tema ve 2. Soru için 7 ana tema ortaya çıkmıştır. Katılımcılar Spor Toto Süper Ligde rekabetçi denge olmadığını ifade etmişlerdir. Katılımcıların ortaya koyduğu görüşler ile doküman analizi sonucunda ortaya çıkan sonuçlar paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Turkish football in terms of competitive balance, to introduce factors affecting competition that is specific to Turkish football, to develop proposals to increase competitive balance and to establish factors to be used in future researches. This research is a descriptive research. In order to realize the research objectives, qualitative research design patterns and document analysis methods were used. Criteria sampling method was used in the research and face to face interviews were made with a total of 20 participants from the stakeholders of the football. The interview form formed by the researcher using open ended questions was used in these interviews. The data obtained is deciphered and coded by 3 experts in the field. C5 indice, Herfindahl-Hirschman Index, Lorenz curve and Gini coefficient were used to measure the competitive balance in the document analysis by using the season-end tables of the last 21-year Super League history. As a result of the research, it has been revealed in the document analysis that the there is no competitive balance regarding 21-year history of Sports Toto Super League. In the other part of the qualitative research, 8 main themes for the 1st question and 7 main themes for the 2nd question emerged with the help of the answers given by the participants regarding the 2 questions asked in the interview form. Participants stated that there was no competitive balance in Sports Toto Super League. The opinions expressed by the participants and the results of the document analysis are in parallel.