Endüstriyelleşmenin Türk futbolunda doğurduğu kriz: Çözüm önerisi olarak kulüp yönetimlerinin kurumsal yönetişim odağında örgütlenmesi
The crisis generated by industrialization in Turkish football: Organization of club managements with the focus of corporate governance as a solution proposal
  1. Tez No: 701755
  2. Yazar: HAZAL SILA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. SEVECEN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma“üç büyükler”olarak nitelendirilen Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe futbol kulüplerinin mali, sportif ve hukuki durumlarının incelenmesi neticesinde her alanda uzun süren başarısızlıkları“kriz”ortamı olarak nitelendirmiş olup söz konusu kriz ortamına çözüm önerisi olarak kulüp yönetimlerinin kurumsal yönetişim odağında yeniden yapılanması gereksiniminin ortaya konulması üzerinedir. Araştırma kapsamında gözlem ve doküman analizi gibi nitel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Öncelikle endüstriyelleşmeyle birlikte futbolumuzun yaşadığı yapısal dönüşümler incelenmiş olup gelinen noktada, gelir ve gider kalemlerinin hatalı yönetimi sonucu oluşan mali dengesizliğin kulüplerimizin borçluluk oranının yükselmesine sebep olduğu görülmüştür. Kulüplerimizin içinde bulunduğu mali krizin yanı sıra liglerimizde rekabetçi denge probleminin de ciddi boyutlara ulaşması sonucu birçok kulüp kaderine terkedilmiş olup bu kulüplerde mali krizin derinleştiği görülmüştür. Futbol dünyasının yapısal ve hukuki özelliklerinin mali başarısızlığı beslediği anlaşılmış olup kulüpler için sportif başarısızlığın kaçınılmaz bir son olduğu görülmüştür. Araştırmada başarısızlık atmosferinin en önemli sebeplerinden biri olarak görülen kulüplerin yönetim yapısı kurumsal yönetişim ilkeleri çerçevesinde incelenmiş, kulüp yönetimlerinin kurumsal yönetişim ilkelerinden oldukça uzaklaşmış oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca kulüplerin organizasyonel yapılarının da söz konusu sorunu beslediği anlaşılmıştır. Bu araştırma kapsamında elde edilen veriler ışığında Türk futbol kulüplerinin yönetim yapıları için kurumsal yönetişim ilkeleri odağında etkin ve verimli örgütlenme modelleri ile modeli destekleyecek ve sürdürülebilir kılmasını sağlayacak denetim noktaları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research has described the long-running failures in all areas as a“crisis”environment as a result of the examination of the financial, sporting and legal situations of Besiktas, Galatasaray and Fenerbahce football clubs, which are described as“three greats”, and the need for the restructuring of club administrations with the focus of corporate governance as a solution to this crisis environment. Qualitative data collection methods such as observation and document analysis were used within the scope of the research. First of all, the structural transformations that our football has experienced with industrialization have been examined and it has been seen that the financial imbalance caused by the mismanagement of income and expense items has caused the indebtedness rate of our clubs to increase. In addition to the financial crisis our clubs are in, as a result of the competitive balance problem in our leagues reaching serious dimensions, many clubs were left to their fate and it was seen that the financial crisis in these clubs deepened. It has been understood that the structural and legal features of the football world feed financial failure and it has been seen that sportive failure is an inevitable end for clubs. The management structure of the clubs, which is seen as one of the most important reasons for the failure atmosphere in the research, has been examined within the framework of corporate governance principles, and it has been determined that club managements have moved away from corporate governance principles. In addition, it has been understood that the organizational structures of the clubs also feed the aforementioned problem. In the light of the data obtained within the scope of this research, effective and efficient organizational models should be established for the management structures of Turkish football clubs, focusing on corporate governance principles, and control points that will support the model and make it sustainable.