Halka açık anonim ortaklıklarda önemli nitelikteki işlemler ve sonuçları
Fundamental corporate changes of publicly held corporations and their consequences
- Tez No: 489107
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Sermaye piyasası mevzuatında halka açık anonim ortaklıkların önemli nitelikteki işlemleri düzenlenmiştir. Konuya ilişkin olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu 23, 24 ve 25 hükümleri ve bu hükümlerdeki yetkiye dayanılarak Sermaye Piyasası Kurulu tarafından çıkarılan II-23.1 sayılı Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği düzenlemeleri uygulama alanı bulmaktadır. Halka açık anonim ortaklıkların önemli nitelikteki işlemleri, mevzuatta belirlenen usul takip edilmek suretiyle karara bağlanmakta ve pay sahibinin korunması amacı çerçevesinde, işlemler sonucunda ayrılma hakkı doğmakta veya pay alım teklifi zorunluluğu uygulanmaktadır. Önemli nitelikteki işlem kavramı, hem ortaklık üzerindeki etkileri büyük boyutlarda olabilecek işlemlerin çoğunluk tarafından karara bağlanmasını hem de bu kararın alınması bakımından azınlıkta kalan pay sahiplerinin korunmasını sağlamaktadır. Tezimizde sermaye piyasası mevzuatında düzenlenen önemli nitelikteki işlemin kavramsal temelleri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fundamental corporate changes of publicly held corporations have been codified in capital market law. Article 23, 24 and 25 of Capital Market Law with the code number 6362 and Comminuque on Common Principles of Fundamental Corporate Changes and Appraisal Right (II-23.1) issued by Capital Market Board are applicable related to fundamental corporate changes. The transactions shall be concluded according to the process eleborated in legal rules; and appraisal right and mandatory tender offer should be applied as tools for preserving shareholders. Fundamental corporate changes provide majority with the power of deciding on transactions which could significantly effect publicly held corporation. In addition, the concept accommodates minority shareholders with sufficient protection. Conceptual characteristics of fundamental corporate changes are examined in the thesis.