Organizasyonun süreç inovasyonlarına çalışanların katılımının ve direncinin incelenmesi: Otomotiv sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir firma üzerine uygulama
- Tez No: 489153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA TEKTAŞ SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çağdaş yönetim yaklaşımlarıyla beraber sürekli var olan rekabet ve teknolojik yenilikler işletmelerin iç ve dış çevrelerine olan uyum süreçlerini etkilemektedir. İşte bu yüzden işletmelerin bu uyum sürecini daha etkili yönetmek için yeni altyapı ve stratejiler belirlemesi gerekmektedir. Hızlı değişen teknolojik altyapılar ve sürdürülebilir rekabetin bir sonucu olarak işletmelerin ürettiği ürün ve hizmetlerin yaşam süreleri çok kısalmış bunun sonucu olarak farklı ürünler üreten işletmelerin ürün yenileme ve güncelleme süreleri birkaç aylara kadar düşmüştür. Organizasyonlar bu süreçte kendilerini değişime hazırlayıp değişimi uygulasalar da bu süreçlerin uygulanması kolay gerçekleşmemektedir. Bu çerçevede tez çalışmasında inovasyon süreçlerinin ve uygulamalarının değişim kavramına olan katılım ve direnç üzerinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma otomotiv sanayi sektöründe faaliyet gösteren otomobil, ticari, zirai, iş makineleri ve endüstriyel makinalar için yağ, yakıt, hava, kabin, hava kutucu ve hidrolik filtre ürünleri üreten bir işletmedeki çalışanlar üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition and technological innovations, which are constantly present together with modern management approaches, affect the processes of harmonization of the enterprises with their internal and external environments. That is why businesses need to set new infrastructure and strategies to manage this compliance process more effectively. As a result of rapidly changing technological infrastructures and sustainable competition, the life span of products and services produced by enterprises has been so shortened that the product renewal and update times of enterprises producing different products have fallen by a few months. Organizations can not easily implement these processes by preparing themselves for change and implementing change in this process. In this framework, it was researched whether the innovation processes and practices have an effect on the participation and resistance to the concept of change. The research has been conducted on employees in an operation that produce oil, fuel, air, cabin, airbox and hydraulic filter products for automotive, commercial agricultural, work machinery and industrial machinery operating in the automotive industry.