Çalışanların demografik ve niteliksel özelliklerinin teknofobi ve özyeterlilikle ilişkisi; Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi örneği
The realtionship between demographic and qualitative specifications of workers with technophobia and self-efficacy: Gaziantep University Şahinbey Research and Applicaton Hospital example
- Tez No: 489185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT SERKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gaziantep ilinde yer alan Gaziantep Üniversitesine bağlı Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık personellerinin teknolojiye karşı tutumları ile öz yeterliliklerinin iş devri üzerinde etkilerini belirlemek ve sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirmek amacıyla planlanmış olan bu araştırma 262 hastane personelinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın amacı teknolojinin sağlık personeli üzerinde yarattığı psikolojik etkileri irdelemek ve bu etkilerin sağlık personelinin performans, motivasyon ve verimliliklerini nasıl etkilediğini tespit ederek, teknolojik değişimlere karşı uyum gösterememesi sonucu işten ayrılmak istemeleri yönünde bir tutum oluşturup oluşturmadığını inceleyerek, bu durumun öz yeterlilikle aşılıp aşılamayacağını tespit etmektir. Sonuç olarak personellerin teknolojiye karşı tutumlarının genel olarak olumlu olduğu; mesleki unvan, çalışma yılı, performansa dayalı ücretlendirme, cinsiyet, gelir düzeyi, teknolojik ürünleri kullanma sıklıklarının etkilediği tespit edilmiştir. Öz yeterlilik algısı yüksek olan personellerde teknoloji korkusunun daha az olduğu görülmüştür. Teknofobinin iş devrine etkisinin ise farklı boyutlarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared with the goal of to determine the effect of the relationship between technophobia and self-sufficiency on business cycle of health care employees in Gaziantep Province Şahinbey Medical Faculty staff and prepared with 262 hospital personnel. The goal of this study is to understand the psychological effects on people and the effect of these influence on the performance, motivation and effectiveness of the health care employees and understand if there is an effect on leaving the job because of they cannot accommodate with the technology and to understand if this situation can be passed over with the self-sufficiency or not. As the result we can say that most of the employees can be accommodated with the technology. The results showed that the title, age, education level and paying according to the performance effect on the time spend for technology. The employees who have more self-sufficiency has lower fair about the technology. The effect of the self sufficiency on technophobia has different dimensions.