Bilgi yönetim yeteneği ve organizasyonel etkililik arasındaki ilişkide girişimcilik stratejisi geliştirme yeteneğinin aracılık etkisi: Türkiye'deki serbest bölgeler üzerine bir araştırma
The mediating effect of entrepreneurial strategy making capabiltiy on the relationship between knowledge management capability and organizational effectiveness: A research on free zones in Turkey
- Tez No: 489186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı organizasyonlarda bilgi yönetim yeteneği ve organizasyonel etkililik arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide girişimcilik stratejisi geliştirme yeteneğinin aracılık etkisini araştırmaktır. Türkiye'deki mevcut ve faal durumda olan 18 serbest bölgedeki üretim, patent ve Ar-Ge çalışması yapan hali hazırda faaliyetlerine devam eden inovatif-girişimci işletmeler bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 311 işletmeye mail yoluyla anket gönderilmiştir. Elde edilen bu veriler LISREL 8.8. programı kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ile araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik ve geçerliliklerini test etmek üzere SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Yapısal Eşitlik Modellemesi sonucunda, organizasyonel etkililik ile bilgi yönetimi arasındaki ilişki ampirik olarak kanıtlanmakla beraber girişimcilik stratejisi geliştirme yeteneğinin bilgi yönetimi ile organizasyonel etkililik arasında aracı bir rol oynadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the relationship between organizational effectiveness and organizational effectiveness in organizations and the mediating effect of strategy making capability in this relationship. Innovative-entrepreneurial enterprises that continue to operate in production, patent and R&D activities in 18 existing free and active regions in Turkey constitute the sample of this work. Within the scope of the survey, questionnaires were sent by mail to 311 enterprises. This obtained data was analyzed using SEM with LISREL version 8.8. SPSS 20.0 program was used to test the reliability and validity of the descriptive statistics and the scales used in the research. As a results of the Structural Equation Modelling analysis, the relationship between organizational effectiveness and knowledge management can be proved empirically as well as it has been found that an entrepreneurship strategy making capability plays an intermediating role between knowledge management and organizational effectiveness.