Sürdürülebilir ekonomik büyüme bağlamında yenilenebilir enerji kaynakları: Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye örneği üzerine bir değerlendirme
Renewable energy sources in the context of sustainable economic growth: An assessment on the European Union (EU) and Turkey case
- Tez No: 489184
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Enerji, hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisidir. İnsanlık, tarih boyunca her zaman enerjiye bağımlı olmuş, hatta yerleşim alanlarını dahi enerji kaynaklarına yakın bölgelere kurmuşlardır. Ancak, günümüzde yüzyıllardır süregelen ve insanlığın kullanımına sunulan enerji kaynakları, gerek bilinçsiz kullanım ve gerekse de hızla artan dünya nüfusu nedeniyle talebi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmaktadır. Geleneksel enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim, hem çevresel etki bağlamında tercih edilmekte hem de ülkelerin ekonomik büyüme performanslarının sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Fosil kaynaklarda dışa bağımlı olan ülkeler muhtemel fiyat artışları durumunda yüksek enflasyon baskısı altında kalmakta ve bu da, ekonomik istikrarı bozmaktadır. Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğine katkısı Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ekseninde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the indispensable elements of life. Throughout history, humanity has always been dependent on energy, even establishing residential areas in regions close to energy sources. However, the energy resources that have been ongoing for centuries and presented for the use of mankind are inadequate to meet demands due to unconscious use and also the rapidly increasing world population. In this context, renewable energy sources gain importance. The trend towards renewable energy sources from traditional energy sources is preferred both in the context of environmental impacts and provides the sustainability of countries' economic growth performances. Countries that are outsourced to fossil sources are subject to high inflationary pressures in the case of possible price increases, which disrupts economic stability. This thesis contributes to the sustainability of economic growth in the use of renewable energy sources the European Union (EU) and the axis of Turkey were discussed.