The investigation of relationship between perceived psychological contract breaches and organizational silence: The case of kilis state hospital
Psikolojik sözleşme ihlalleri ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kilis Devlet Hastanesi örneği
- Tez No: 489194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psikolojik sözleşme örgütlerde önemli bir fenomendir. İşveren ile iş gören arasındaki karşılıklı sözler ve beklentilerden oluşur. Bu sözler ve beklentiler karşılanmadığı zaman düşük performans ve motivasyon, işten ayrılma niyeti veya çalışma ortamında sessizlik gibi çalışan davranışlarını olumsuz etkiler. Örgütsel sessizlik ise örgütün çalışanlarının katılımcı olması noktasında belirleyici rol oynar. Bu araştırmanın amacı bu iki değişken arasında pozitif yönlü bir ilişki olup olmadığını test etmektir. Kilis Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarına anket uygulanmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki algılanmış psikolojik sözleşme ihlalleri ile demografik bilgiler arasında ilişki yoktur fakat yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, meslek ile örgütsel sessizlik arasında ilişkiler tespit edilmiştir. İki boyut arasındaki ilişki incelediğinde ise algılanmış psikolojik sözleşme ihlallerinin örgütsel sessizlik üzerinde etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological contract is an important phenomenon. It comprises of mutual expectations and promises between employee and the employer. When these promises and expectations are not met, it can affect badly employees' behavior such as low performance and motivation, intent to leave the job or silence in the workplace. On the other hand, organizational silence plays a decisive role in the point of being participant in the organization. This study's aim is to investigate the relationship between perceived psychological contract breaches and organizational silence. A survey is conducted to the health workers in the Kilis State Hospital. 300 doctors and nurses participated in the study. The result showed that there is not any statistical difference between demographic characteristics and perceived psychological contract breaches, but it detected relationship between age, marital status, education level, profession and organizational silence. When the relationship between two variables is examined, perceived psychological contract breaches have effect on organizational silence.