Ehliyet arızalarının akid teorisine etkisi
The effect of qualification defects to contact theory
  1. Tez No: 489216
  2. Yazar: MUHAMMED ERİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Toplum hayatı yaşamak zorunda olan insanların birbirleriyle etkileşimi kaçınılmazdır. Hayatın idamesi için gerekli ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçları karşılamak için yapılan muameleler günlük hayatı kuşatmış durumdadır. İnsanlar farkında olmasalar bile hayatın akışı içerisinde akidler sıkça kullanılmaktadır. Akidler yapılırken belirli şartları taşımaları gerekir. Bu şartların ilki akdi yapan kişinin ehliyetinin bulunmasıdır. Yapılan akidlerin sağlıklı olabilmesi için insanda bulunan ehliyet çeşitleri ve bu ehliyetlere etki eden durumların bilinmesi önem arz eder. Fıkıh usulü ve füru fıkıh eserlerinde farklı başlıklar altında yer alan ehliyet, ehliyet arızaları ve akid konuları birlikte ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is indispensible that peaple who are abliged to live in a society interact with eacother. The necessities for the continuance of the life and treatment done to meet these needs have surrounded the daily life. Even though people don't realize that, the contracts are often used in the course of life. The contracts must have some conditions. The first condition is that a person who fulfills a contract must have qualification. It is imprtant that we should know the qualification kinds and the situations affecting these qualifications to get more healthy contracts. The qualification as a concept, takes place under different titles in Islamic law and suvstantive fiqh. The qualification mistakes and contract issue have been inspected together.