Bilgi yönetimi yetenekleri ve tedarikçi ilişkileri yönetiminin rekabet gücüne etkisi: Metal mutfak eşya sanayiinde bir araştırma
Competitive enforcement effects of information management abilities and supplier relations management: A research in metal kitchen goods industry
  1. Tez No: 489223
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir sözünden yola çıkarak varlığını devam ettirmek isteyen her birey değişime ayak uydurmak zorundadır bireylerde olduğu gibi işletmelerinde sürekli gelişen ve değişen dünyada varlıklarını koruyup devam ettirebilecekleri onların rakiplerine fark atmalarına yardımcı olacak konulara önem vermeleri gerekir, bu konulardan birisi, belki de en önemlisi bilgidir. Bilgi; tarih boyunca hep güç şeklinde algılanan bir kavramdır. İşletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamasının yolu da bilginin doğru yönetilmesinden ve işletme için gerekli olan bilgileri yönetebilecek yönetici yeteneklerine sahip olunmasından geçmektedir. Bilgi aynı zamanda tedarik zinciri performansını da artıran ve tedarikçilerle ilişkiler konusunda da yardımcı olan önemli bir üretim faktörüdür. Bu çalışmanın amacı Kahramanmaraş ilinde metal mutfak eşya sanayinde faaliyet gösteren firmaların bilgi yönetimi yetenekleri ve tedarikçi ilişkileri yönetiminin rekabet gücüne etkisini araştırmaktır. Bilgi yönetimi yetenekleri ve tedarikçi ilişkileri yönetimine rekabet gücü açısından bakma anlamında ilktir. Ayrıca konunun metal mutfak eşya sanayiine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Veri toplam metodu olarak anket seçilmiş ve gerekli analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Bilgi yönetimi yetenekleri ve tedarikçi ilişkileri yönetimi alt boyutlarının birbirleri ile anlamlı ilişki içerisinde olduğu görülmüş aynı zamanda rekabet gücünü de etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the speech“ The only thing that doesn't change is change”, all individuals have to conform changes to continue their being. Like individuals, Working(işletme) should give importance matters to keep and continue their beings, get ahead of their rivals in developing and changing world. One of these matters is knowledge, maybe the most important one. Knowledge is a concept which is perceived as power throughout the history. The way of supply in workings (işletme) sustainable rivalry advantage is managed correctly of knowledge. Also, the knowledge is a production factor that increase provision chain performance and help the relations with provisiors. The aim of this project is to research the effect of rivalry power in management of provisor relations and companies' knowledge management ability which is active in metal kitchen stuff industry in Kahramanmaraş city. Knowledge management abilities and provisor relations management are the first view of rivalry power. Also, it is thought that the matter will contribute to metal kitchen stuff industry. Survey is selected as total method of data and necessary analyze are made. As a result of the analyze, sub dimensions of knowledge management abilities and provisor relations management are in a meaningful relation with each other. Besides, it is extrapolated that it affects rivalry power too