Tedarik zinciri yönetiminde operasyonel performansın öncülleri üzerine bir araştırma
A research on the antecedents of operational performance in supply chain management
  1. Tez No: 821721
  2. Yazar: MEHMET BARKIN DİNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Lojistik hizmeti veren firmaların, değişen müşteri ihtiyaçlarına daha düşük maliyetle, daha kaliteli ürünlerle, daha kısa sürelerde cevap vererek rekabet üstünlüğü sağlayabilmek adına çok sayıda operasyon girişimi, uygulaması ve bakış açısı türetilmiştir. Gerek akademik çevrelerde gerekse de uygulayıcılar açısından özellikle ilgi gören üç önemli unsur tedarik zinciri yönetimi, stratejik çeviklik ve operasyonel performanstır. Bu nedenle lojistik hizmeti veren firmaların operasyonel performanslarını etkileyen faktörlerin araştırılması lojistik ve tedarik zinciri literatürüne katkıda bulunur. Dinamik yetenekler teorisine dayanan bu çalışmanın amacı, tedarik zincirinde yer alan lojistik firmaların tedarik zinciri yönetimi, stratejik çeviklik ve operasyonel performansları arasındaki ardışık ilişkileri incelemektedir. Araştırmanın örneklemini, UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği) bünyesinde Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren (Adana, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Antalya) lojistik işletmelerinin orta ve üst kademe yöneticileri oluşturmaktadır. Bu amaçla, UTİKAD Akdeniz Bölge Temsilciliği bünyesinde faaliyet gösteren 79 adet lojistik hizmeti veren firmanın orta ve üst düzey yöneticileri üzerinde uygulanmak üzere online anket hazırlanmıştır. Gönderilen anketlerden 361 tanesine geri dönüş sağlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; tedarik zinciri yönetiminin üç alt boyutunun (tedarikçilerle işbirliği, lojistik, enformasyon akışı ve bilgi paylaşımı) stratejik çeviklik üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonucu elde edilen bir diğer sonuç, stratejik çevikliğin operasyonel performans üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğudur. Elde edilen diğer bir sonuca göre ise, tedarik zinciri yönetiminin üç alt boyutunun (tedarikçilerle iş birliği, lojistik, enformasyon akışı ve bilgi paylaşımı) operasyonel performans üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkisinin olduğudur. Çalışmanın bulguları lojistik hizmeti veren firmaların operasyonel performansını artıran öncülleri vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many operation initiatives, practices, and perspectives have been derived from providing a competitive advantage by responding to changing customer needs with lower costs, higher quality products,s and shorter periods. In academia and practitioners, three essential elements of particular interest are supply chain management, strategic agility, and operational performance. Therefore, investigating the factors affecting the operational performance of logistics supply providers contributes to the logistics and supply chain literature. Based on dynamic capabilities theory, this study examines the sequential relationships between supply chain management, strategic agility, and operational performance of logistics suppliers. The sample of the research consists of middle and senior managers of logistics enterprises operating in the Mediterranean region (Adana, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Antalya) within the body of UTIKAD (Association of International Forwarding and Logistics Service Providers). For this purpose, an online questionnaire was applied to middle and senior managers of 79 logistics service provider companies operating within the UTIKAD Mediterranean Regional Representative Office. Responses were provided to 361 of the questionnaires sent. According to the research findings,; Three sub-dimensions of supply chain management (collaboration with suppliers, logistics, information flow, and information sharing) have been found to have a direct and significant effect on strategic agility. Another result of the research is that strategic agility has a positive and significant impact on operational performance. According to another result, the three sub-dimensions of supply chain management (collaboration with suppliers, logistics, information flow, and information sharing) directly and significantly affect operational performance. The study's findings highlight the antecedents that improve the operational performance of logistics supply providers.