Vade riskinin banka karlılığına etkisi – Türk bankacılık sektörü için bir uygulama
Effect of maturity risk on bank profitability - an application for the Turkish banking sector
  1. Tez No: 489255
  2. Yazar: BİLGE KAĞAN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Risk, günümüzde her alanda karşımıza çıkan bir kavramdır. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler bütün sektörleri etkilemiştir. Özellikle bankacılık sektöründe teknolojinin gelişimi ve farklı işlemlerin artması ile karşılaşılan risk türleri de çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Bu sebep ile bankaların riske maruz kalmamak için etkili bir risk yönetimi uygulamaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı bankaların karşılaştığı en önemli risk olan likidite riskini incelemektir. Türkiye'deki bankaların son 10 senelik bilançoları incelenerek bankaların likit durumları hakkında yorumlar yapılmıştır. Bu şekilde bankacılık sektörünün likidite riski ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk is a concept that we faced every field today. Technological developments in the world have affected all sectors. Especially in the banking sector, developing of the technology and increasing the number of different transactions has affected the risk types. Because of this reason, effective risk management is required and importand to avoidrisk exposure for banks. The purpose of this study is to examine the liquidity risk, which is the most important risk for banks. Comments is made about liquidity situation of banks by examining last 10 years balance sheets of banks in Turkey. In this way banking sector's liquidity risk tried to reveal.