İki bileşenli karma üstel dağılımlar için parametre tahmin yöntemleri
Parameter estimation methods for two-component mixed exponential distributions
  1. Tez No: 489271
  2. Yazar: BUSE BÜYÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı, sonlu sayıda üstel dağılımın ağırlıklı toplamı ile elde edilen karma dağılımın parametre tahmin yöntemlerini incelemektir. İki bileşenli karma üstel dağılımın, yapısal olarak literatürde mevcut bulunan birçok karma dağılıma göre daha basit olması özelliği onun bu çalışmada kullanılmasına öncülük etmiştir. Çalışmada, öncelikle iki bileşenli karma üstel dağılımın parametrelerine ilişkin tahmin yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerin etkinliği farklı örneklem hacimleri için simülasyon çalışması ile değerlendirilmiştir. Son olarak, literatürde kullanılan mevcut veriler ile bu çalışma için toplanan veri seti iki bileşenli karma üstel dağılım ile modellenmiş ve tahmin yöntemlerinin çeşitli kriterlere göre karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate parameter estimation methods of mixed distribution obtained by the weighted sum of a finite number of exponential distribution. Because of its simpler structure than many mixed distribution in the literature, two-component mixed exponential distribution is pioneered the use in this study. In here, parameter estimation methods for two-component mixed exponential distribution are primarily examined and the efficiency of these methods are evaluated with simulation study for different sample size. Finally, the data set, used in the literature and gathered for this study, are modeled by two-component mixed exponential daistribution.