Peyzaj uygulama alanlarında iş sağlığı ve güvenliği: Ankara örneğinde şantiye hizmetlerinin değerlendirilmesi
Occupational health and safety in landscape applications: Evaluation of worksite services such as Ankara
- Tez No: 489287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, peyzaj mimarlığı uygulama alanlarında iş sağlığı ve güvenliği konusu ele alınmaktadır. Bu kapsamda Ankara İlinde seçilen şantiye alanlarında gözlem yapılmış, personel ve yöneticilerle görüşülmüş, personelin konuyla ilgili görüşleri alınarak kendi sorumluluklarını içeren mevzuatları ne kadar takip ettikleri ve ne kadar uyguladıkları sorgulanmıştır. Ayrıca alan çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliğinin uygulanabilirliği yönünde dikkat edilmesi gerekenler bakımından öneriler geliştirilmiştir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bilgiler ışığında geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the occupational health and safety in the fields of landscape architecture and its feasibility. Within this frame, the chosen construction areaas in Ankara have been observed, the staff and the managers have been interviewed and their opinions on the subject have been questioned along with analysing their approach to the rules and regulations including their senses of responsibility, how much they are into them and how they out them in practice Besides, some noteworthy recommendations have been developed in terms of the feasibility of occupational health and safety in the relevant field. Thus, this study has offered pointers to the efuture in the light of the derived conclusions in the research.