Bazı biyolojik aktif bileşiklerin moleküler yapılarının ve spektroskopik özelliklerinin deneysel ve teorik yöntemler ile incelenmesi
Study of the molecular structure and spectroscopic properties of some biologically active compounds with experimental and theoretical methods
- Tez No: 489326
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmamız da genellikle biyolojik aktif maddeler olarak bilinen 7-Methoxy-4-Methylcoumarin (7M4MC), 5,7-Dimethoxycoumarin (DMC), 7-Ethoxycoumarin (7EC) ve 7-Methylcoumarin (7MC) molekülerinin kararlı yapıları belirlenmiştir. Bu maddelerin kararlı yapıları belirlenirken konformasyon analizi yapılmıştır. Konformasyon analizi Spartan programı kullanarak yapılmıştır.7M4MC maddesinin iki, DMC maddesinin iki, 7EC maddesinin dört ve 7MC maddesinin bir konformasyonu bulunmuştur. Moleküllerin enerjileri, titreşim frekansları ve geometrik parametreleri Gaussian 03 paket programı kullanılarak, yoğunluk fonksiyonu kuramı (DFT) yöntemi ile B3LYP/6-311++G(d,p) düzeyinde taban durumunda hesaplanmıştır ve elde edilen enerjiler karşılaştırılarak en kararlı yapı elde edilmiştir. FT-IR spektrumu 4000-400 cm-1 ve Raman spektrumu 3500-50 cm-1 dalga sayısı aralığında kaydedilmiştir. Hesaplanan titreşim frekansları elde edilen deneysel değerler ile karşılaştırılmıştır. Kumarin maddeleri 60Co-γ ışın kaynağında 100 kGy toplam radyasyon alacak Şekilde ışınlanmıştır. Işınlamanın sonucunda sadece 7M4MC ve DMC maddelerinden kararlı radikaller oluşmuştur. Spektrumlardan elde edilen veriler ve maddelerin kimyasal yapıları göz önüne alınarak ışınlanmış toz maddelerde oluşan radikaller tespit edilmiş ve bu radikallere ait Elektron paramanyetik rezonans parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, stable structures of 7-Methoxy-4-Methylcoumarin (7M4MC), 5,7-Dimethoxycoumarin (DMC), 7-Ethoxycoumarin (7EC) and 7-Methylcoumarin (7MC) molecules, commonly known as biologically active substances, have been determined. A conformational analysis was carried out while determining the determinants of these substances. Conformation analysis was carried out using the Spartan program. Two conformation of the 7M4MC material, two of the DMC material, four of the 7EC material and a conformation of the 7MC material were found. The energy, vibrational frequencies and geometric parameters of the molecules were calculated using the Gaussian 03 packet program, the density functional theory (DFT) method, the B3LYP / 6-311 ++ G (d, p) ground state and the obtained energy was compared to obtain the most stable structure. The FT-IR spectrum was recorded at 4000-400 cm -1 and the Raman spectrum was recorded at 3500-50 cm -1 wave number. The calculated vibration frequencies are compared with the obtained experimental values. Coumarin materials were irradiated with a total radiation of 100 kGy in a 60Co-γ beam source. At the end of the irradiation only stable radicals were formed from 7M4MC and DMC. Radicals formed in irradiated powder materials were determined by taking into account the chemical structures of the data and materials obtained from the spectra and the electron paramagnetic resonance parameters of these radicals were determined.