Bazı çilek çeşitlerinde kuraklık stresinin etkileri
Effects of drought stress in some strawberry cultivars
- Tez No: 489343
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 2016- 2017 yıllarında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama serasında yürütülmüştür. Çalışmada Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen Ata77, Bolverim77, Doruk77, Dorukhan77, Eren77, Erenoğlu77 ve Hilal77 çilek çeşitleri kullanılmıştır. Dikimi yapılan çilek fidelerinin 5- 6 yapraklı aşamaya geldikten sonra tarla kapasitesinde yapılan sulama sonrasında bitkilerin yaprak turgorunu kaybedene kadar kuraklık uygulanmıştır. Kuraklık uygulaması sonrasında, çeşitlerin tekrar sulama ile iyileşmesi ve kuraklık döneminin zararları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yaprak oransal su içeriği (YOSİ) kaybı 15.gün sonunda en fazla Ata77 çeşidinde (% 51.51) görülürken en az kayıp % 29,74 ile Dorukhan77 çeşidinde görülmüştür. İyileştirme sulamasının ardından 7. gün de en fazla iyileşme gösteren çeşit Dorukhan77 (% 5.38) olurken, Ata77 kontrole göre % 17.57 kayıp göstermiştir. Membran geçirgenliği en fazla Ata77 (% 91.32) çeşidinde, en düşük membran zararlanması Doruk77 (% 71.46) çeşidinde görülmüştür. Kuraklık sonunda en düşük stoma iletkenliği Ata77 (10.70 mmol m-2s-1), en yüksek ise Doruk77 (106.76 mmol m-2s-1) çeşidinde belirlenmiştir. Yapraklarda ölçülen klorofil miktarı bakımından, kuraklık ve iyileşme döneminde en yüksek SPAD değeri Eren77 (56.52 ve 56.73) çeşidinden, en düşük değerler Hilal77 (52.15 ve 52.31) çeşidinden elde edilmiştir. Gövde nispi kuru ağırlık değeri kuraklık uygulaması sonunda en yüksek 33.47g ile Doruk77'den, en düşük 24.35 g ile Ata77'den elde edilmiştir. Kök kuru nispi ağırlık bakımından en yüksek değer 24.79g ile Doruk77'den elde edilirken, en düşük değer 18.44g ile Dorukhan77'de bulunmuştur. Yaprak alanı ölçümlerinde kuraklık sonrası yaprakta büyüme en fazla % 2.57 ile Dorukhan77 çeşidinde olurken, en düşük yaprak büyümesi Doruk77 çeşidinde (% 0.26) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was 2016- 2017 years of the Selcuk University Faculty of Agriculture Department of Horticulture Research and practice was carried out in the greenhouse. Study the Research Center Garden Cultures Yalova, Ata77, Bolverim77, Doruk77, Dorukhan77, Eren77, Erenoğlu77 and Hilal77 Strawberry varieties. Sewing 5- 6-leaf stage seedlings strawberries made after the arrival of field capacity after the leaves of plants irrigation turgor until drought. After implementation of the varieties of drought with healing and drought period of watering again losses to determine. Leaf proportional water content (YOSİ) loss 15. by the end of the day up to Ata77 cultivar (51.51 %) while the cultivar Dorukhan77 with at least lost 29.74 %. Improvement of then 7. day also represents the maximum improvement in the kind of Dorukhan77 (5.38 %), while according to the day of check out lost 17.57 % Ata77. Membrane permeability up to Ata77 cultivar (91.32 %) while the lowest membrane radicals Doruk77 (71.46 %). The drought is finally low stomatal conductivity Ata77 (10.70 mmol m-2 h-1) from the rubrics communicate the highest stomatal conductivity Doruk77 (106.76 mmol m-2 h-1) measured from. Measured in terms of the amount of chlorophyll in leaves, drought and recovery period maximum type of SPAD value from Eren77 (56.52 and 56.73) while Hilal77 the lowest values were obtained from (52.15 and 52.31). Body weight value of relative dry drought at the end of the implementation of the Doruk77 with the highest being obtained from 33.47 g minimum value has been obtained from Ata77 with 24.35 g. In terms of relative root dry weight, the highest value is being obtained from 24.79 g Doruk77 with the minimum value has been obtained from Dorukhan77 with 18.44 g. Leaf after leaf of the drought in the area measuring growth 2.57 % cultivar Dorukhan77 with, while the lowest leaf growth is cultivar has been Doruk77 0.26 %.