Reliability analysis of tactical unmanned aerial vehicle (UAV)
Taktik insansız hava aracının (İHA) güvenilirlik analizi
  1. Tez No: 489432
  2. Yazar: YILMAZ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU, PROF. DR. BARIŞ SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Taktik İnsansız Hava Aracı için güvenilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Taktik İnsansız Hava Aracı sistemlerinin ve elemanlarının güvenilirlik analizleri iki farklı yaklaşım kullanılmış; birinci yaklaşımda elemanların hata karakteristiğinin sabit kabul edildiği ve analizlerde üstel dağılımı kullanılarak görev güvenilirliği hesaplanmıştır. İkincil yaklaşımda Weibull dağılım karakteristiğine sahip olan arıza zamanlarının üstel dağılım özelliği göstermediği durumlarda, uygun dağılım modeli belirleyerek görev güvenilirliği hesaplanmıştır. Simülasyon çalışması kapsamında, grafiksel metotlar uygulanmış ve veri setine en uygun dağılım modeli belirlenmiştir. Üç parametreli Weibull model seçilmiş ve bilinmeyen parametreleri MLE ve LSE yöntemleriyle hesaplanmış ve GOF testleri uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında iki yaklaşım arasındaki meydana gelen güvenilirlik farkları elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis work, simulation study is performed to make reliability prediction for METU Tactical UAV. Two different approaches are used to calculate reliability characteristics for systems of METU Tactical UAV. The approaches applied during simulation study are; firstly, items failure characteristics (i.e. failure rate) are taken as a constant and thus exponential distribution is used as probability distribution model. Second approach was that simulated time to failure data having Weibull distribution characteristic is derived and it is determined to show how predicted reliability changes if it is assumed to be exponentially distributed. Within the context of this simulation study, graphical methods i.e. Quantile-Quantile plotting and probability-probability plotting were conducted to find the best distribution model. Three-parameter Weibull distribution is taken as primary model to assess simulated data and unknown parameters of Weibull distribution for which Goodness - of - Fit Tests have been applied is estimated by using Maximum Likelihood and Least Square Estimation. This simulation study is conducted to emphasis the effect of assumption on distribution model, which represent the simulated data.