First order and second order phase transitions in quartz and related materials
Kuartz ve ilgili materyallerde birinci derece ve ikinci derece faz geçişleri
- Tez No: 489482
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kuartz ve ilgili materyallerde faz geçis¸lerinin mekanizması aras¸tırılmaktadır. Birinci derece ve ikinci derece geçis¸ler çes¸itli modellerle literatürden deneysel veri kullanılarak açıklanmaktadır. Özellikle, Landau fenomenolojik kuramı düzen parametreleri cinsinden uygulanmaktadır ve sıcaklık-basınç (T-P) faz diyagramı ilgili materyaller için elde edilmektedir. Aynı zamanda grup teori kullanılarak kristal yapının simetri de˘gis¸imiincelenmektedir.Literatürdendeneyselverileralınıpvedüzenparametreleri hesaplanaraktermodinamikniceliklerkuartziçineldeedilmektedir.Teorikolarakhesaplanan sonuçlar daha önce yapılan deneysel çalıs¸maların sonuçlarıyla kars¸ılas¸tırılmak üzere yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Themechanismofthephasetransitionsinquartzandintherelatedmaterialsisinvestigated. First order and second order transitions are explained on the basis of various modelsusingexperimentaldatafromliterature. Inparticular,theLandauphenomenological theory is employed in terms of the order parameters and the temperaturepressure (T-P) phase diagram is constructed for those materials of interest. The symmetrychangeofcrystalstructureisalsoanalyzedbyusinggrouptheory. Thethermodynamic quantities of quartz are obtained by calculating the order parameters using the experimental data from the literature. The calculated results are then interpreted with the ones stated in previous experimental studies.