Studies on new synthetic methodologies for synthesis of phthalazinone derivatives via cyclization of 2-ethynylbenzohydrazides
Fitalazinon türevlerinin 2-etinilbenzohidrazit üzerinden halkalaşma reaksiyonları için yeni sentetik metodolojiler geliştirilmesi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 489508
  2. Yazar: TOLGA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN, PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Azot içeren heterosiklik bileşiklerin geniş çapta biyolojik aktivite göstermeleri, sentezleri için gösterilen ilginin artmasına sebep olmuştur. Bunların içinde, piridazinon ve fıtalazinon türevleri, biyolojik olarak aktif doğal bileşikler ve farmasötik bileşiklerde bulunan özel bir yapısal motife sahiptir. Örnek olarak, 4-aminofıtalizinon türevleri anti-kanser aktivite gösterme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, çeşitli sübstitüe fitalazinon türevleri sentezlemek adına yeni bir stratejik metodoloji geliştirmeyi planlamaktayız. İlk olarak, başlangıç maddesi etil 2-iyodobenzoat, etil 2-etinilbenzoat ve onun alkin karbonundan sübstitüe edilmiş türevlerine dönüştürülecektir. Ester fonksiyonel grubu, belirtilen hidrazite dönüştürülecektir. 2-Etinilbenzohidrazitin halkalaşması sonucu fitalazinon türevleri elde edilecektir. Burada bahsedilen yöntem, hedef yapılarda herhangi bir pozisyona çeşitli başka sübstitüentler eklenmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen-containing heterocyclic compounds display a wide range of biological activities, which account for the increasing interest for their synthesis. In particular, the pyridazinone and phthalazinone derivatives represent a privileged structural motif in biologically active natural products and pharmaceutical compounds. For example, 4-aminophthalizinones have shown potential as anticancer agents. In this work, we are planning to develop a new synthetic methodology leading to the synthesis of various substituted phthalazinone derivatives. The starting material, ethyl 2-iodobenzoate will be first converted to ethyl 2-ethynylbenzoate and its derivatives substituted at the alkyne carbon atom. Ester functionality will be converted into the corresponding hydrazide. Cyclization of 2-ethynylbenzohydrazide will result in the formation of phthalazinone derivatives. The method reported here may be used for introduction of further substituents at all positions of the target structures.