Interpretation and presentation of archaeological sites: The case of magnesia on the Meander
Arkeolojik alanların yorumlanması ve sunumu: Menderes magnesiası örneği
  1. Tez No: 489512
  2. Yazar: BAŞAK KALFA
  3. Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL, YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezin odağı, geçmiş yaşamları ve kültürleri okumamızı sağlayan arkeolojik alanların yorumlanması ve sunumudur. Tez, arkeolojik alanların profesyonel olmayan ziyaretçilerine alanın özgün özelliklerini koruyarak anlatılmasında uygun yorumlama ve sunum yöntemlerinin aranmasını öngörmektedir. Çalışma birbirine bağlı iki kısımdan oluşmaktadır: ilki kavramsal ve teorik kısım, ikincisi de belirli bir örnek üzerinde inceleme yapılan kısım. Birinci kısımda sunum ve yorumlama ile ilgili kavramsal ve yasal altyapılar araştırılıp, sunum teknikleri olan bazı örnekler incelenmiştir. Diğer kısımda ise Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Menderes Magnesiası arkeolojik alanı tarihsel ve sunum teknikleri olarak derinlemesine incelenmiştir. Final kısmında ise, Menderes Magnesiası için yorumlama ve sunum prensipleri / çerçevesi önerilmiştir. Bu öneride, ICOMOS Kültürel Miras Alanlarının Yorumlanması ve Sunumu Tüzüğü, bilinen adıyla Ename Tüzüğü, kılavuz olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, Freeman Tilden'ın prensipleri de final kararları için yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The core of this thesis is the interpretation and presentation of archaeological sites which are the palimpsests of past lives and cultures. The thesis investigates the interpretation and presentation approaches for an archaeological site to display itself to the non-professional audiences while preserving its unique characteristics. The study can be divided into two cohesive parts: the former as the conceptual and theoretical section and the latter is investigation on a specific case. At the first section conceptual and legislative backgrounds along with the case studies with presentation approaches are examined. At the second part, Magnesia on the Meander, an archaeological site in Germencik district of Aydın is deeply investigated with its history and interpretation and presentation approaches done until today. At the final part, an interpretation and presentation principles for Magnesia on the Meander is proposed. ICOMOS Charter for the Interpretation and Presentation of Cultural Heritage Sites, known as the Ename Charter, is decided to be guideline for this proposal. Besides, Freeman Tilden's principles are used for the final decisions.