Design and construction of an experimental apparatus for the interferometric measurement of micrometer level clearances
Mikrometre mertebesindeki boşlukların enterferometrik ölçümüne dayanan deneysel düzeneğin tasarımı ve kurulumu
- Tez No: 255214
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA, YRD. DOÇ. DR. TUBA OKUTUCU ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada fiber optik girişimölçer (FOI) tasarımı ve kurulumu piston silindir sistemlerinde görülen mikrometre seviyelerindeki mesafeleri ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Piston silindir sisteminin kartezyen kordinat düzlemindeki modeli üretilmiş ve bu modelde yatay ve dikey yönlerdeki hareketler sırasıyla step motor ve mikrometreler aracılığıyla sağlanmıştır. Mesafe ölçümleri hem havada hem de kırılma indisi ölçülen yağ tabakası kullanılarak yapılmıştır. Dikey yöndeki yer değiştirme miktarı 0-50 mikrometre arasında değiştirilmiş ve yatay yöndeki hareket miktarı ise 13.5 milimetreye sabitlenmiştir. Deney sonuçları incelendiğinde step motorun ve yatay hareketi sağlayan mekanizmanın ölçümlerdeki etkileri belirlenmiştir. Bu etkiler uzeklık hesaplamalarından çıkarılarak dikey yöndeki yer değiştirmeler daha hassas bir şekilde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study a fiber optic interferometer (FOI) was designed and constructed to measure micron level clearances occurring in piston cylinder arrangements. A Cartesian model of the piston cylinder assembly is manufactured and lateral motion and vertical displacement are generated via a step motor, and micrometers, respectively. Clearance measurements are conducted in air and also in a lubricant. The range of vertical displacements is kept between 0-50 ?m, and the lateral motion is 13.5 mm. The effect of the step motor and lateral motion carriage on distance measurement is determined and this is used to correct displacement measurements.