Sürekli Z sayıları
Continuous Z numbers
  1. Tez No: 489645
  2. Yazar: NURGÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde Z Sayıları ve Sürekli Z Sayıları incelenmiştir. İlk bölümde bu çalışma ile ilgili ön bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde bulanık mantıktan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Z sayıları hakkında temel tanım ve özelliklere yer verilmiştir. Dördüncü Bölümde Sürekli Z sayıları hakkında temel tanım ve özelliklere yer verilmiştir. Son bölümde Sürekli Z sayıları üzerinde aritmetik işlemlere yer verilmştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis some Z numbers and Continuous Z numbers are studied. The first section the preliminaries that are required in this thesis are presented. The second section focuses on the fuzzy logic. İn the third section the basic definitions and their properties related to Z numbers. İn the fourth section the basic definitions and their properties related to Continuous Z numbers. In the last section arithmetic on the Z Sayıları are studied.