Lie cebirleri ve ekstremal elemanlar
Lie algebras and extremal elements
- Tez No: 489647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bir L Lie cebiri, F cismi üzerinde bilineer, ters simetrik ve Jacobi özdeşliğini sağlayan bir dönüşüme sahip bir vektör uzayı olarak tanımlanır. Her bir y∈L için [x,[x,y]]∈Fx koşulunu sağlayan x∈L elemanlarına ekstremal elemanlar denir. Bu çalışmada iki ve üç ekstremal eleman tarafından üretilen Lie cebirlerinin merkezi, merkezi ve iç otomorfizmleri ile bazı altuzaylarının normalleyeni incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An L Lie algebra is defined as a vector space with a transformation that provides bilinear, skew-symmetric and Jacobi identity on field F. For each y∈L, the elements x∈L that provide the condition [x,[x,y]] ∈Fx are called extremal elements. In this study, the center, central and inner automorphisms of Lie algebras generated by two and three extremal elements and the normalization of some subspaces were investigated.