Sağlıklı sedanter bireylerde diz ekstansör kaslarının izotonik kuvvetlendirme antremanlarına eklenen izometrik kasılma sürelerinin izokinetik parametreler üzerine etkisi
The effect of isometric contraction periods added during isotonic strengthening training of knee extensor muscles on isokinetic parameters in healthy sedentary individuals
- Tez No: 489693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu Çalışma; Sağlıklı Sedanter Bireylerde Diz Ekstansör kaslarının izotonik kuvvetlendirme antrenmanlarına eklenen izometrik kasılma periyotlarının izokinetik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Sportomed, Sporcu Sağlığı ve Ortopedik Rehabilitasyon Kliniğine başvuran 18-40 yaşları arasında, daha önceden diz ile ilgili bir sakatlığı bulunmayan , operasyon geçirmemiş ve herhangi bir nörolojik ve kardiyak problemi olmayan 43 gönüllü dahil edilmiştir. Gönüllüler randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. 1. Gruba yaş ortalaması 29,9±5,2 yıl olan 21 kişi, 2. Gruba yaş ortalaması 27,5±4,31 yıl olan 22 kişi alınmıştır. 1. Gruba Quadriceps Femoris (QF) kasının 1 Maksimum Tekrar (1MT) kuvvetinin %60 ı oranında“Leg Extension”2 set halinde, 10 tekrarlı, izotonik kasılma yaptırılmıştır. Ancak izotonik kasılmanın sonunda (0 derecede), kişilerden kaldırdıkları ağırlığı 5 sn boyunca tutmaları (izometrik kasılma) istenmiştir. 2. Gruba QF kasının 1 maksimum kuvvetinin %60 ı oranında Leg Extension 2 set halinde, 10 tekrarlı, izotonik kasılma yaptırılmıştır. Her iki grupta da her set arasında 60 sn dinlenme süresi verilmiştir. Her iki grup da 8 hafta boyunca haftada 3 gün egzersiz programına alınmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası uyluk çevre ölçümü, 1 MT kuvveti ölçümü ve izokinetik kas kuvvet testi ölçümü tekrarlanmıştır. QF izokinetik kas kuvvet testi CSMİ Humac Norm 2004 izokinetik dinamometresi ile 600 /s beş tekrar maksimum güçte ve 180o /s on beş tekrar maksimum güçte yaptırılmıştır. İzokinetik test sonucunda QF peak tork, newton metre (PT) (Nm) değerleri ölçülmüştür. Bu çalışma sonucunda, her iki grup karşılaştırıldığında grupların çalışma öncesi ve çalışma sonrası sağ ve sol bacak İzokinetik QF kuvvet testi 60o/s ve 180o/s ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This work; is materialised to determine the effect of isometric contraction periods added during isotonic strengthening training of knee extensor muscles on isokinetic parameters in Healthy Sedentary Individuals. 43 volunteers with an age range 18-40 who refer to the Sportsman Health and Orthopedic Rehabilitation Clinic, Sportomed, did not have a knee-related disability, had no operation and did not have any neurological or cardiac problems were included in the study. The volunteers are separated into two groups randomly. The first group included 21 people with a mean age of 29.9 ± 5,2 years and the second group included 22 people with a mean age of 27,5±4,31 years. In the first group, 10 repetitive, isotonic contractions were made in 2 sets of Leg Extension at 60% of 1 Quadriceps Femoris (QF) muscle's Maximum Repeat (1MT) strength. However, at the end of the isotonic contraction (at 0 degree), people are asked to keep the weight they have lifted for 5 seconds (isometric contraction). In the second group, 10 repetitive, isotonic contractions were performed in 2 sets of Leg Extension at 60% of the maximum force of QF muscle. In each group, 60 s rest period was given between each set. In both groups, the exercise program was scheduled to take 8 weeks, with the exception of the assessment day, and 3 days per week. Thigh circumference measurement, 1 MT force measurement and isokinetic muscle strength test measurements were repeated before and after the study. QF isokinetic muscle strength test was done with CSMİ Humac Norm 2004 isokinetic dynamometer at 600 /s five repetitive maximum power and at 1800 /s fifteen repetitive maximum power. As a result of isokinetic test, QF peak torque, newton meter (PT) (Nm) values were measured. As a result of this study, there was no statistically significant difference between the groups before and after the study, between right and left leg isokinetic QF force test between 600 /s and 1800 /s means (p> 0.05).