MİRNA33A ifade düzeyinin trigliserid seviyesi üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of affect of MİRNA33A expression level on the triglyceride level
- Tez No: 489694
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, TargetScan, miRanda, ve miRBase biyoinformatik veritabanları aracılığıyla araştırılan miRNA-33a ifade düzeyinin insanlarda trigliserid seviyesi ile ilişkisine bakılmıştır. Mahley'in yayınlamış olduğu Türk toplumundaki lipid profilleri ve Türk Kardiyoloji Derneği'nin belirlemiş olduğu Trigliserid seviyeleri referans alınarak; TG seviyesi 150 mg/dl'nin altından olan gönüllüler kontrol grubu ve üstünden olanlar ise hasta grubu olarak kabul edilmiştir. Demografik veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde; cinsiyet ve vücut kitle indeksinde anlamlılık saptanmıştır (p=0,033). Lipid değerlerinden; kolesterol, trigliserid ve VLDL ile hasta ve kontrol grubunun ortalamalar arasındaki farklılıkla ilişkisi ele alındığında, istatistiksel olarak bir anlamlılık belirlenmiştir (p=0,000). miR33a ekspresyon analizi yapıldığında, kat değişimi açısından, hasta grubunda daha fazla ekspresyon gözlemlenmiştir fakat istatistiksel analiz yapıldığında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir (p=0,654). Tanı saptamak amacıyla yapılan ROC analizinde, ΔCт ve kat değişimde herhangi bir eşik değeri saptanamamıştır (p=1,019; p=1,012). Pearson korelasyon testine bakıldığında ise; TG seviyesinin 150 mg/dl'nin altında bulunduğu grupta, miR33a Ct ve HDL arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur (p=0,036). TG seviyesinin 150 mg/dl'nin üstünde bulunduğu hasta grubunda, miR33a Ct değeri ile TG ve VLDL arasında (p=0,047 ; p=0,045) negatif bir korelasyon bulunmakla birlikte, livak değeri ile bu lipid değerleri arasında pozitif bir ilişki belirlenmiştir (p=0,005). Buna ek olarak miR33a ΔCт değeri ile HDL arasında negatif bir ilişki saptanırken (p=0,044), Kat değişimi ile pozitif bir ilişki gözlemlenmiştir (p=0,045). Sonuç olarak, grupların ortalamalarının arasındaki farka bakıldığında, ekspresyon düzeyi ve TG seviyesi arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the relation between miRNA-33a expression level and human triglyceride level was examined after investigated by TargetScan, miRanda, and miRBase bioinformatics databases. By taking as reference of the lipid profiles in Turkish society that Mahley has published and the Triglyceride levels determined by Turkish Society of Cardiology; the volunteer with a TG level below 150 mg/dl is called control group and the volunteer with a TG level above 150 mg/dl were accepted as the patient group. When the demographic data are evaluated statistically; gender and body mass index were found significant (p = 0.033). By observing the difference between lipid values; cholesterol, triglyceride, and VLDL and the difference between the mean of the patient and the control group, a statistical significance was determined (p = 0,000). When miR33a expression analysis was performed, more expression was observed in the patient group in terms of fold change, but no statistically significant difference was determined (p = 0,654). In the ROC analysis performed to detect the diagnosis, no threshold value was found at ΔCt and fold change (p = 1,019; p = 1,012). When Pearson correlation test is examined; in the group with TG level below 150 mg / dl, there was a positive correlation between miR33a Ct and HDL (p = 0.036). There was a negative correlation between miR33a Ct value, and TG and VLDL (p = 0.047; p = 0.045) in the patient group with TG level above 150 mg / dL, but a positive correlation was found between the livac value and these lipid values (p = 0,005). In addition, a negative correlation was found between miR33a ΔCt value and HDL (p = 0,044), while a positive correlation was observed with fold change (p = 0,045). As a result, no significant relationship was found between expression level and TG level when the difference between the groups' averages was examined.