MikroRNA-148A ifade düzeyinin LDL kolesterol seviyesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of microRNA-148A expression on LDL cholesterol level
  1. Tez No: 489695
  2. Yazar: TUĞÇE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında mikroRNA-148a'nın koroner arter hastalığının başlıca nedeni olan aterosklerozun patofizyolojisinde önemli rol oynayan LDL kolesterol seviyesine göre ifade düzeyi farklılıklarının araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, koroner arter hastalığı teşhisi konulmuş ve herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmayan toplam 90 kişi; Mahley ve arkadaşlarının 1995 yılında yapmış olduğu çalışma ve Türk Kardiyoloji Derneği'nin belirtmiş olduğu referans değerleri değerlendirilerek LDL kolesterol seviyesi 130 mg/dl'den düşük (n=45) ve 130 mg/dl'den yüksek (n=45) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba ait miRNA-148a ifade düzeyi seviyeleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile tespit edilmiştir. İki grup arasında miRNA-148a ifade düzeyleri ortalamaları arasında herhangi bir istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır (p=0,368). Ancak grupların lipid profilleri ortalamaları kıyaslandığında LDL kolesterol seviyesi 130 mg/dl'nin üzerinde olan grubun toplam kolesterol, trigliserit, VLDL seviyeleri anlamlı bir şekilde yüksektir (p=0,000*, p=0,002*, p=0,003*). miRNA-148a ifade düzeylerinin lipid seviyeleriyle korelasyonu incelendiğinde LDL kolesterol seviyesi 130 mg/dl'nin altında olan (kontrol) grubun HDL seviyeleriyle miRNA-148a ifade düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı, çok güçlü olmayan negatif korelasyon görülmektedir (p=0,043*). Ayrıca yapılan ROC analizleri sonucu miRNA-148a ifade miRNA-148a ifade düzeylerinin LDL açısından patolojik durum teşkil edebileceğine dair herhangi bir eşik değer tespit edilememiştir (ΔCт için; p=0,7992, kat değişimi için; p=0,8086). Sonuç olarak; miRNA-148a ifade düzeyleri ile LDL kolesterol seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate differences in expression levels of microRNA-148a relative to the level of LDL cholesterol, which plays an important role in the pathophysiology of atherosclerosis is the main reason of coronary artery disease. For this purpose, in total 90 people, who were diagnosed with coronary artery disease and had no heart disease, were seperated to two groups according to LDL cholesterol levels (LDL cholesterol > 130 mg/dl (n=45) and LDL cholesterol < 130 mg/dl (n=45)). The grouping was made by taking as an example the study of Mahley and his colleagues in 1995 and the reference values were taken from Turkish Cardiology Society. The expression levels of miRNA-148a of the groups were analyzed by real-time polymerase chain reaction. We didn't observed any statistical significance between miRNA-148a expression levels between two groups (p=0,368). However; when the averages of lipid profiles of groups and LDL cholesterol levels were compared, it is shown that; the group, have LDL levels more than 130 mg/dl, have significantly higher total cholesterol, triglycerides and VLDL levels than the other group (p=0,000*, p=0,002*, p=0,003*). Also there is a statistical negative correlation, is not very strong, between HDL cholesterol levels and the expression levels of miRNA-148a in the group has LDL cholesterol levels lower than 130 mg/dl (control group) (p=0,043*). In addition, no threshold values were determined to indicate that expression levels of miRNA-148a expressing the resultant ROC analysis miRNA-148a may constitute a pathological condition in terms of LDL (for ΔCт; p=0,7992, for fold change; p=0,8086). In conclusion; no statistically significant relationship was found between miRNA-148a expression levels and LDL cholesterol levels.